Sivil Toplumdan

İranlı Mülteciler: Mülteci statüsünün önündeki engeller kaldırılsın

Türkiye’de Yaşayan İranlı Mültecileri Destekleme Kampanyasının Sözcüsü Reza, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ile ilgili Mülteci Medyası’na açıklamalarda bulundu. İranlı mültecilerin yaşadıkları sorunları çözmek için yakın zamanda bir oluşum kurma kararı aldıklarını belirten Teza “Biz, Türkiye’de yaşayan İranlı mülteciler, diğer uluslar gibi biz de insanız ve adil bir yaşam istiyoruz. Amacımız, Türkiye’de ikamet eden diğer milletten mültecilerle eşit haklara sahip olmak ve uluslararası toplumu İranlı mültecilere karşı ayrımcılık ve eşitsizlik konusunda bilgilendirmektir” dedi.

Son bir yılın Türkiye’deki mülteciler açısından yaşam koşullarını zorlaştıran gelişmelere tanıklık ettiklerini belirten Reza şunları söyledi “Sağlık sigortalarımız kesildi. Sağlık sigortaları kapatıldığı için yakın zamanda iki İranlı mülteciyi kaybettik. Hastalıklarından kaynaklı tedavi olamadılar. Sigortanın askıya alınması ve çalışma izinlerinin olmaması nedeniyle ilaç ve tedavi için ödeme yapamayan çok sayıda İranlı mülteci var ve bu durum ve sigorta eksikliği ile Türkiye’de yaşayan İranlı mülteciler arasında daha fazla ölüm görülebilir. Ayrıca birçok İranlı mülteci, İran’daki diktatör rejim tarafından tehdit ve işkence sonucu ciddi zihinsel ve fiziksel yaralanmalara maruz kaldı ve bu tedavi süreçleri de durdu” dedi.

‘Mültecilik Başvurularımız Mantıksız Bahanelerle Reddedildi’

Mültecilik belirleme statüsünün Birleşmiş Milletler Ofisi’nden Göç İdaresi’ne devrine de değinen Reza “Son yıllarda ve özellikle İranlı mültecilerin Göçmenlik Bürosuna nakledilmesinden bu yana, İranlı mülteciler hem Göçmenlik Bürosu hem de BMMYK tarafından ihmal edilmiş durumdadır. Yakın zamanda İranlı mültecinin başvuruları mantıksız bahanelerle reddedildi ve haklarında sınır dışı kararı çıkarıldı. Yetkilerin Göç İdaresi’ne devri ile inceleme süreci çok yavaşladı  ve bazı şehirlerde dosyalar henüz gözden geçirilmedi ve bu belirsizlik İranlı mülteciler için birçok soruna neden olmuştur. Göç İdaresi sorumlu davranmıyor” dedi.

‘İranlı Mültecilere Ayrılan Kota Arttırılsın’

Son yıllarda üçüncü ülkeye yerleştirmede İranlı mültecilere en düşük kotanın verildiğini dile getiren Reza “ Avrupa ülkelerinden, Amerika, Kanada ve Avustralya’dan, İranlı mültecilere çok daha fazla kota tahsis etmelerini istiyoruz, çünkü diğer milletler gibi biz de hayatımız tehlikede olduğu için ülkemizden kaçtık ve Türkiye’de İranlıların, İran hükümeti tarafindan suikastına birçok kez şahit olduğumuzdan bu ülkede güvenliğimiz yok. Yeniden yerleştirme, İranlı mültecilere acil bir ihtiyaçtır. Türkiye’deki mevcut durum göz önüne alındığında, Birleşmiş Milletler, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Avrupa Birliği’ni, davayı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) geri göndermeye ve daha önce olduğu gibi mülteci davalarını ve davalarını incelemeye çağırıyoruz”.

‘Sağlık Sigortaları Açılsın, Yasal İstihdam Sağlansın’

Öncelikli taleplerini dile getiren Reza, mültecilerin sağlık sigortalarının tekrar açılmasını ve mülteciler için yasal istihdan sağlanması gerektiğini de ifade etti. Salgının yarattığı kayıpların giderilmesi için nakdi destek ve geçim yardımı sağlanması gerektiğini de dile getiren Reza, mültecilik başvurularının hızlandırılması ve ayrımcılığın kaldırılmasını istedi. Reza, İranlı mültecilerin üçüncü bir ülkeye yerleştirildikleri uydu kentleri kendileri seçebilmeli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: