Sivil Toplumdan

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı: Hak temelli insani kalkınma sağlanmalı

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı Koordinatörü Süleyman Gök, 20 Haziran Dünya Mültecilerle Günü ile ilgili Mülteci Medyası’na açıklamalarda bulundu.

Bu yıl mültecilerin pandemi ile birlikte değişen ihtiyaçları ve beklentileri ışığında Mülteciler Günü’ne girildiğini ifade eden Gök “İhtiyaçlar ne yazık ki azalmamış bir o kadar artmıştır. Yine bir kez daha yinelemek gerekirse “dayanışmanın mülteci halini” her platformda ve her düzeyde güçlendirme motivasyonumuz İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı olarak devam etmektedir. Pek tabi ki bu yıl geçen yıllarda olduğu gibi mülteciler için hiç kolay bir yıl olmadı. Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin ulusal güvenlik politikası gereği mültecilerin “kobay” olarak kullanılması gibi uygulamalar mülteciler için hiç kabul edilemez bir gerçekliktir. Hali hazırda binlerce mülteci Yunanistan sınırında zor koşullar altında yaşamakta, ege denizinde hayatlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

Küresel düzeyde büyük bir salgın ile karşı karşıya kalındığını dile getiren Gök  “Pandemi ile birlikte bütün aktörlerin gündemleri ve ihtiyaçları değişmiş, yeni bir dünya düzenine doğru yol almaktayız. Mültecilerin de bu düzeyde çok yüksek derecede etkilendiklerini söyleyebiliriz. Ancak ne yazık ki diğer konularda da olduğu gibi eğitim, sağlık, istihdam, barınma, karar alma süreçlerine katılım gibi temel alanlarda temel haklara erişimlerinin sınırlı ve kısıtlı olması pandemi ile birlikte daha da gün yüzüne çıkmıştır. Var olan sorun alanları derinleşmiş, çok boyutlu bir hal almıştır” diye konuştu.

‘Hak Temelli İnsani Kalkınma Yaklaşımı Sergilenmeli’

Mültecilerle ilgili yerel yönetimler, kamu kurumları, özel sektör, medya ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü hatırlatan Gök “Öncelikli olarak mülteciler bu ülkede misafir olarak değil kalıcı birer “birey” olarak yaşamlarını devam ettirme motivasyonlarına sahiptir. Bu sebeple mülteciler için yaşamın her alanında “elverişli ortam” hazırlanmalıdır. Bu hazırlık süreci hak temelli insani kalkınma yaklaşımı çerçevesinde olmalı, mülteciler ile birlikte geliştirilmelidir. Yerel yönetimler pandemi ile birlikte değişen ihtiyaçlara göre stratejik planlarını revize etmeli, eşitsizliklerin azaltılması noktasında mültecileri de kapsayan politikalar oluşturulmalıdır. Ulusal göç politikasının hazırlanması hızlandırılmalı ve kapsayıcı bir yöntem ile harekete geçirilmelidir. Medyanın mültecilere yönelik önyargı ve ayrımcılık söylemleri yerine sosyal uyumu kolaylaştıracak ifadeler kullanmaları teşvik etmelidir”dedi.

İzmir Mülteci Çalışmaları Ağı’nın Öncelikli Talepleri

  • Mültecilerin insan haklarına saygı duyulup onurlu bir yaşam kurmalarına zemin hazırlanması, aidiyetine bakmaksızın zorla göç edenlerin mülteci olarak tanınmasına
  • Geri göndermeme ilkesine mutlak uyulması,
  • İnsan ticaretini engellenmesi ve bu suçlar için ağır yaptırımlar öngören yasal düzenlemeler yapılması, Sınırlarda gerçekleşen geri itme vakalarının engellenmesi,
  • Mültecilerin sosyal hayata adapte olmasının sağlanması, topluma entegre olmalarını sağlayarak vatandaş olabilmeleri için gerekli kolaylıkların sağlanması
  • Mültecilere çalışma izni verilerek mesleki yeteneklerini geliştirmelerine imkân sağlanması, ayrıca kayıt dışı çalıştırılmalarının önlenmesi.
  • Kayıp nesil çocukların oluşmasını engelleyecek eğitim ve sağlık konusunda politikaların geliştirilmesi,
  • Ayrımcı uygulama ve nefret barındıran söylemlerle etkin mücadele edilmesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: