Sivil Toplumdan

Kaos GL Derneği: Gökkuşağı sınır tanımaz

Kaos GL Derneği Mülteci Hakları Programı 20 Haziran #DünyaMültecilerGünü için yaptığı açıklamada “COVID-19 pandemisi mülteci LGBTİ+ların en yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı çok daha zorlu koşullara yol açtı" denildi.

Çizim: Aslı Alpar

COVID-19 Pandemisinin 2020 yılında, mültecileri ve LGBTİ+ları dışlayan toplumsal sistemin eşitsizliklerini hiç olmadığı kadar görünür hale getirdiğinin belirtildiği açıklamanın tamamı

İş bulabildikleri sektörlerin pandemiden en çok etkilenen sektörler olması ve beraberindeki işsizlik, mülteci LGBTİ+ların en yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı çok daha zorlu koşullara yol açtı. Ayni ve nakdi yardımlara ayrımcılığa uğramadan eşit şekilde erişebilmek mülteci LGBTİ+lar açısından her zaman olduğundan daha yaşamsal hale geldi ve öyle olmayı sürdürüyor. Bu anlamda karantinanın dayattığı maddi koşullarda hayatta kalma endişesi, COVID-19 ile enfekte olma endişesinin önüne geçmiş durumda. Buna ek olarak salgından dolayı üçüncü ülkeye yerleştirmelerin durması mülteci LGBTİ+ların kalıcı bir hukuki statüye ne zaman erişilebileceklerine dair belirsizlik hissini arttırdı. Bu yönüyle gelecek, hiç olmadığı kadar zorlu duygularla deneyimleniyor.

“Bu koşullarda hayatta kalma ve kendilik mücadelesi veren mülteci LGBTİ+lar, mücadelelerimize ilham veriyor. Bu ilham, mevcut formlardaki dayanışma pratiklerimizi sorgulatıyor, herkesle her alanda ve her koşulda dayanışma örgütlenebileceğini bize tekrar tekrar öğretiyor ve dayanışma kültürümüzü dönüştürüyor. Kaos GL olarak tüm renklerimizle solmadan birlikte dönüşmeye ve mücadeleye her koşulda devam edeceğiz.

Çünkü gökkuşağı sınır tanımaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: