Sivil Toplumdan

Konak Mülteci Meclisi: Hak kayıplarını engellemek için mülteci statüsü tanınmalı

Konak Mülteci Meclisi, pandemi sürecinde mültecilerin yaşadıkları hak ihlallerine dikkat çekerek, yeni hak ihlallerinin yaşanmaması için mültecilik statüsünün sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla bir açıklama ve video yayınladı. Açıklamada Dünya Mülteciler Günü’ne küresel bir kriz ortamında girildiği belirtilerek koronavirüs salgınından dolayı mültecilerin ağır ekonomik kayıplar yaşadığı vurgulandı.

Türkiye’deki mültecilerin hem statülerinden hem de kayıt dışı çalıştırılmalarından dolayı kamunun salgının etkilerini azaltmak için sağladığı desteklerden yararlanamadığının belirtildiği açıklamada mültecilerin pandemi sürecinde kiralarını, faturalarını ödeyemediği ve gerekli gıda ve temizlik ihtiyaçlarını gideremediği dile getirildi.

‘Salgının Kayıpları Giderilmeli’

Salgından dolayı mültecilerin yaşadıkları hak kayıplarının giderilmesi için çağrıda bulunan Konak Mülteci Meclisi’nin açıklamasında “Salgının mültecilerin içinde bulunduğu yoksulluk, güvencesizlik, sömürü, geleceksizlik, ayrımcılığın büyümesine engel olunmalıdır. Bu konuda yerel yönetimlere de görevler düşüyor. Yerel yönetimler Belediyeler Kanununa uygun davranarak hem pandemi ile mücadele çalışmalarında, hem de sonraki çalısmalarda mültecileri de dahil etmelidir” denildi.

‘Mülteci Statüsü Tanınsın’

Açıklamada Türkiye’nin, Mültecilerin Hukuki Statüsü’ne ilişkin sözleşmeye koyduğu coğrafi çekinceyi kaldırması ve bütün sığınmacılara mültecilik statüsü vermesi gerektiği de belirtildi. Açıklamada ayrıca mülteciliğin bir hak olduğundan hareketle, kamu, yerel yönetim, STK işbirliği ile mültecilerin onurlu ve insan haklarına uygun yaşam standartları için ortak çalışmalar yapılması gerektiği de eklendi.

Konak Mülteci Meclisi, “Dünya Mülteciler Günü” nedeniyle mültecilere karşi ayrımcılıkla ilgili video de hazırladı. Videoda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra mülteci örgutleri temsilcileri, yazar, sair ve sanatçılar multecilere yönelik ayrımcılığa karşı hak temelli açıklamalarda bulundular.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: