Sivil Toplumdan

Mülteci Der Başkanı Geçmez: Acilen temel insan haklarına uygun mülteci politikasına ihtiyaç var

Mülteci Der Başkanı Av. İrem Geçmez son bir yılda mültecilerin yaşadıkları hak ihlallerinin acil bir şekilde temel insan haklarına ve uluslararası mevzuata uygun bir mülteci politikasına ihtiyaç olduğunu açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der) Başkanı Avukat İrem Geçmez 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ile ilgili Mülteci Medyası’na açıklamalarda bulundu. Son bir yılın mülteciler açısından çeşitlik zorluklarla geçtiğini belirten Geçmez “Dünya genelinde pek çok ülkede çatışma, açlık ve yoksulluk gittikçe şiddetini artırıyor ve bu da kişilerin güvenli bir bölge bulmak amacıyla yurtlarını terk etmesine sebep oluyor. Türkiye de bu çatışma, siyasi belirsizlik ve yoksulluğun yaygın olarak yaşandığı Suriye, Afganistan, Kongo, Filistin, Irak ve İran gibi ülkelerden gelen mültecilerin Avrupa’ya geçiş noktasında bulunuyor” dedi.

‘Mülteciler Yine Yollarda İdi’

Mültecilerin geçtiğimiz yıllarda da yollarda olduğunu dile getiren Geçmez “Mülteciler, 2019 yılı boyunca yine son yıllarda olduğu gibi ölümü göze alarak, insan onuruna yakışır hayatlar yaşayabileceklerine ve güvende olacaklarına inandıkları Avrupa ülkelerine geçiş yapmayı ya da bunun için denemeyi sürdürdüler ancak, Avrupa’nın güvenlik politikaları sebebiyle yüzbinlerce mülteci Türkiye’de ve Yunan adalarındaki kamplarda bir belirsizliğin içerisine bırakıldı. Son bir yılda yine Türkiye’nin sürekli değişen mülteci politikası ve bu politikanın ya da politikasızlığın yansımaları sebebiyle, ülkelerine dönmekten korkan mülteciler hayatlarını riske atarak deniz üzerinden geçişi denedi ve yine onlarca insan, onlarca çocuk hayatını kaybetti” diye konuştu.

‘YUKK Değişiklikleri Mültecilerin Haklarını Sınırlandırdı’

Yakın zamanda değişiklik yapılan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na da değinen Geçmez şu değerlendirmelerde bulundu “Bu değişiklikler arasında olumlu bazı maddeler olsa da geneli mültecilerin haklarını sınırlandıran, haklara erişimini zorlaştıran ve sınır dışı edilme ihtimallerini artıran değişiklikler oldu. Bu değişiklikler yapılırken sivil toplumla işbirliği yapılmadığı gibi bu süreçte yazılı ve sözlü olarak bildirilen öneriler de dikkate alınmadı”.

‘Salgından En Çok Etkilenenler Arasında Mülteciler De Vardı’

Yunanistan sınırındaki mültecilerin sonraki süreçte yaşadıklarını da anlatan Geçmez “Dünya genelinde Covid-19 salgını başladı ve bu sebeple sınırda biriken mülteciler kayıt şehirlerinden uzak yerlerde, ellerinden telefonları da alınarak, sürece dair bilgi verilmeksizin 14-15 gün boyunca geri gönderme merkezlerinde tutularak özgürlüklerinden mahrum edildiler ve serbest kaldıklarında kayıt illerine gidiş konusunda sokağa çıkma yasağı, bazı şehirlere giriş ve çıkışın yasaklanması, toplu ulaşımın durdurulması sebebiyle bilet bulamama gibi çeşitli zorluklar yaşadılar. Bu salgın hastalık da yine en çok toplumun yoksul kesimi ile birlikte bu kesimde önemli bir yer kaplayan mültecileri etkiledi, günlük çalışan ve maddi bir birikimi olmayan mülteciler işsiz kaldı, kiralarını ödeyemedi, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldi” dedi.

Geçmez son bir yılda yaşananların acil bir şekilde temel insan haklarına ve uluslararası mevzuata uygun bir mülteci politikasına ihtiyaç olduğunu açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

‘AB ve Diğer Ülkeler De Sorumluluk Almalıdır’

Geçmez şunları söyledi “Hala Ege Denizi’nde geçişler devam etmekte olup salgının kontrol altına alınmasının ve şehirler arası geçişlerin normale dönmesinin ardından geçişler, geçiş denemelerinin artarak devam edeceği öngörülmektedir. Akdeniz’de daha çok mülteci ölümü yaşanmadan, Avrupa Birliği mültecilere sınırlarını açmalıdır. Güvenlik perspektifi üzerine kurulup, insan haklarına aykırı uygulamalara yol açan sınır politikalarından vazgeçilmeli ve düzensiz göçü önlemek adına yapılan anlaşmalar iptal edilmelidir. Mülteci krizinde, bölge ülkeleri kadar Avrupa ve diğer ülkeler de sorumluluk almalıdır” dedi.

‘Geri Göndermeler ve Hukuki Belirsizik Sonlandırılmalı’

Geçmez öncelikli olarak yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: Türkiye’de de hukuka aykırı geri gönderme işlemleri sonlandırılmalı, hukuki belirsizlik ortamına son verilmeli ve mültecilerin sadece iltica hakkına değil, aynı zamanda ülke sınırları içerisinde sağlık, beslenme, barınma gibi en temel haklara erişimi kolaylaştırılmalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: