Haberler

Toplumun yarıdan fazlası mültecilerden ‘memnun değil’

Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’na göre toplumun yarıdan fazlası mültecilerden ‘memnun değil’ ve mültecilere ayrıcalıklı davranıldığını düşünüyor. Memnun olmama gerekçeleri arasında ‘işsizliğin arttırmaları’ ve ‘suça meyilli olma’ bulunuyor.

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”nın 2020 yılı sonuçları açıklandı. Araştırma, 26 ilde18 yaş üzeri bin kişi kişi gerçekleştirildi. Araştırmada Türkiye toplumunun Suriyeli mültecilere yönelik bakış açısına ve hükümetin Suriyeli mülteci politikaları ile ilgili sorular da yer aldı.

‘Memnun Olmama’ Yüzdesinde Düşüş Var

‘Suriyeli mültecilerden ne derece memnun musunuz?’ sorusuna yüzde 56 ‘memnun değilim’ cevabını verirken yüzde 31,8 ‘ne memnunum ne memnun değilim’ yüzde 12,2’si ise ‘memnunum’ cevabını verdi. ‘Memnun değilim’ cevabını verenler önceki yıla göre yüzde 11’lik düşüş yaşanırken ‘memnun’ olanların oranı ise yaklaşık yüzde 5’lik yükseliş var.

En Çok CHP’liler ‘Memnun Değil’

Ankete katılanların oy verdikleri partilere göre dağılım yapıldığında en memnun olmayanlar arasında yüzde 66,3 ile CHP’liler yer alıyor, en memnun olanlar arasında ise 16,3 ile AKP’liler yer alıyor. Memnun olmayanların dağılımında CHP’lilerin İYİ Parti’lileri geçmesi dikkat çekti.

Sebep ‘İşsizliğin Artması’ ve ‘Suça Meyil’

Suriyeli mültecilerden memnun olunmama sebepleri arasında ilk sırada ‘ucuz ve kaçak iş gücü sağlamaları nedeniyle ile işsizliği arttırmaları’ (%48,7) geldi. Bunu %40 ile ‘suça meyilli olmaları’, %35 ile ‘toplum huzurunu kaçırmaları’, %34, 6 ile ‘ülke kimliğine zarar vermeleri’ geldi.  Diğer memnun olmama gerekçeleri arasında ‘Kültürel olarak farklı olmaları’, ‘Ülkenin kısıtlı imkânlarından faydalanmaları’ ve ‘Suriyeli göçmenlere ayrıcalık tanınması’ geliyor.

Çoğunluk Geri Gönderileceğini Düşünmüyor

‘Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderileceklerine inanıyor musunuz?’ sorusuna % 73,7 hayır, % 26,3 evet cevabını verdi.  Bu söyleme en çok inanmayanlar arasında %87 ile HDP’ye oy verenler gelirken en çok inanlar arasında %39,9 ile AKP’liler geliyor. Cumhur İttifakı’na oy verenlerin yaklaşık yüzde 60’ı bu söyleme inanmıyor.

En Çok İYİ Partiler Gitmeyeceğini Düşünüyor

‘Suriye’de güvenlik şartlarının sağlanması halinde Türkiye’de yerleşik Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri döneceklerini düşünüyor musunuz?’ sorusuna  % 70,9 hayır cevabını verdi. Parti bazı dağılımında ise bu düşünceye katılmayanlar arasında en çok İYİ Parti’ye (%85,9) oy verenler geliyor.  En çok katılanlar ise AKP’ye oy verenler (%42,7).

Yarısı Ayrıcalık Tanındığını Düşünüyor

‘Türkiye’deki Suriyeli göçmenlere ayrıcalık tanındığını düşünüyor musunuz?’ sorusuna % 51,9 evet cevabı verdi. Parti bazında dağılımda ise en çok ayrıcalık tanındığını düşünenler arasında CHP’liler (61,2). En az oran ise AKP tabanında (44,6).

Sadece %20 Göçmenler Kabul Edilmeli Dedi

‘Türkiye göçmenlere karşı nasıl bir politika izlemelidir?’ sorusuna en çok %34,1 ile ‘Göçmen alımına son verilmeli’ cevabı verildi. %30,7 ile ‘Türkiye’deki mevcut göçmenler ülkelerine geri gönderilmelidir’ cevabı ikinci sırada.   Ankete katılanların %12’si ‘ülkeye gelecek göçmenlere sayı sınırı konmalı’’ cevabını verirken sadece %8,2’si ‘Sayısı ne olursa olsun göçmenler kabul edilmeli’ cevabını verdi.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: