Dünyadan

Trump, mülteci girişlerini yasaklayan kararnameyi yıl sonuna kadar uzattı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkeye mülteci girişi kısıtlamasını, bazı çalışma vizelerini de kapsayacak şekilde genişlettiği ve bu durumu yıl sonuna kadar uzattığı kararnameyi imzaladı.

Ajanslarda yer alan habere göre Trump, ülkeye mülteci girişini askıya aldığı, 22 Nisan’da imzaladığı, 60 gün geçerli olan kararnameyi yıl sonuna kadar uzattığı ve kapsamına mülteci olmayan bazı vize türlerini de alacak şekilde genişlettiği yeni bir kararname imzaladı.

Kararnamede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkede işsizlik sorununun ortaya çıktığını belirten Trump, bu kararname ile yeni istihdam alanlarında Amerikan’da yaşayan yurttaşlara öncelik verilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Trump’ın imzaladığı kararname ile ABD’ye 2020 sonuna kadar mülteci vizesi sahibi kişiler alınmayacak, ayrıca bazı “mülteci olmayan vize” kategorisinde olan ancak sahibine çalışma imkanı tanıyan vizeler de kararname kapsamına alındı.

“Mülteci olmayan vize” kategorisindeki H-1B, H-2B, H-4, L-1 ve bazı J-1 vizeleri de kararname kapsamına alınırken, H-1B vize programında vize için en yüksek maaş sahibi kişilere öncelik verilecek.

Etkilenecek Vize Türleri Kimlere Veriliyor?

ABD’de H-1B vizesi “vasıflı işçi” grubuna verilirken bu işçilerin eşlerine de H-4 vizesi veriliyor.

H-2B vizeleri mevsimlik çalışanlara, L-1 ise kendi işverenleri tarafından yurt dışı pozisyonlarına atanan yöneticilere sağlanıyor.Reklam

J-1 vizesi ise staj, work and travel, eğitim kampları gibi eğitim programlarına katılan kişilere veriliyor.

Trump, ülkeye mülteci vizelerini askıya alan ve 60 gün geçerli olan kararnameyi 22 Nisan’da imzalamıştı. Trump, gerek görülmesi durumunda bu süreyi uzatacağını kaydetmişti. 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: