Özel Haber Haberler

Suriyeli Abdal Mülteciler: Ayrımcılığa maruz kaldık

Ülkelerinde yaşanan savaşından dolayı göç etmek zorunda kalan mülteci Abdal kadınlar ile göç sürecinde yaşadıkları zorlukları ve maruz kaldıkları ayrımcılığı konuştuk.

Esra Aydın – Gaziantep

Savaştan dolayı ülkelerini terk edip Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan kadınlar, Abdal olduklarını kimseye söylemediklerini ve Suriyeli oldukları için nefret söylemine maruz kaldıklarını belirttiler.

Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı göç eden Suriyeli Abdal kadınlardan biri olan Fatma H., Türkiye’ye ilk geldiğinde birçok sorunla karşılaştıklarını ve bu nedenle çok zor günler geçirdiklerini dile getirdi.

Yaklaşık olarak 7 yıl önce Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan H., yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Türkiye’ye geldiğimizde Kilis’e yerleştik. Orada bir süre çadırda kaldık. Sadece çadır alacak paramız vardı. Çadır aldık ama diğer ihtiyaçlarımızı karşılayacak paramız yoktu. Birkaç gün betonda yatmak zorunda kaldık. Her iş yaptık. Hurda topladık, tarla işini yaptık. Çalıştığımız günlerde ise para biriktirmedik. Ancak onunla geçinebildik. Daha sonra akrabalarımız burada bize ev buldular. Biz de buraya geldik. Biz Abdalız. Antep’e ilk geldiğimizde Abdalların olduğu mahalleye yerleştik. Burada ev kiramızı borç ile karşıladık. Çocuklarımızı ne Kilis’te ne de Antep’te okula gönderemedik. Çünkü korkuyorduk. Yaşıtları onları dövüyordu. Suriyeli diye.”

‘İlk Geldiğimizde Bize Ev Verilmedi’

Türkiye’de derviş olan Abdalların pek çok ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kaldığını ifade eden H, kendilerinin derviş abdal olmadığını, yerleşik abdallardan olduklarını ancak bunu bile gizlediklerini dile getirdi.

H., maruz kaldıkları ayrımcılığı ve ırkçılığı ise şu sözlerle anlattı: “Derviş olanlar ilk geldiğinde parklarda yaşıyorlardı. Kimse onlara ev vermiyordu. Bize de ilk önce ev verilmedi. Suriyeliyiz diye. Bizim en rahatsız olduğumuz ‘siz Suriyelisiniz, bizi işimizden ediyorsunuz’, ‘ucuz çalışıyorsunuz’,’ vatanınızda oturamadınız mı’ demeleri oluyor. Biz bunları hem Kilis’te hem de Antep’te duyuyorduk. Bunlar bizim zorumuza gidiyor ama sesimizi çıkaramıyoruz, duymamış gibi yapıyoruz.”

‘Burada Da Korkuyoruz’

Sultan H. ise Türkiye’ye ilk geldiklerinde diğer mülteci Suriyeliler gibi ayrımcılığa maruz kaldıklarını, ev verilmediğini dile getirerek yaşadıklarını “Bazen korkuyorduk. Gelip bize bıçak çekerler diye. Ülkemizde de korkardık, buraya geldik burada da korkuyorduk” sözleriyle dile getirdi.

Sultan H.

Öte yandan Abdalların yoğun olarak yaşadığı mahalledeki derviş olan Abdal kadınlar ile görüştüğümüzde ise röportaj vermek istemediklerini, daha önce birçok gazetecinin gelip fotoğraflarını çektiğini ama hiçbir şeyin değişmediğini belirtti.

Türkiye’de diğer mültecilere oranla daha fazla ayrımcılığa ve nefret söylemine maruz kaldıklarını dile getiren derviş Abdallar, pandemi döneminde yapılan yardımların kendilerine verilmediğini de söyledi. Mahalle sakinleri ise, derviş yani gezici olan Abdallar tamamen görünmez olduklarını ve daha fazla ayrımcılığa ve sosyal dışlanmaya maruz kaldıklarını ifade etti.

Derviş olan Abdallar onlar hala çadırda yaşıyorlar. Bazı Abdallar geleneklerini sürdürebilmek için kiraladıkları eski harabe evlerin içinde kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: