Avrupadan

Almanya: Corona krizi mültecileri daha sert vurdu

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre Almanya’da coronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik yavaşlama, mültecileri vatandaşlara nazaran daha sert vurdu.

Almanya’da coronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik yavaşlama, mültecileri Almanyalılara nazaran daha olumsuz etkiledi. Welt am Sonntag konuyla ilgili haberini Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine dayandırdı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre salgının patlak verdiği mart ile mayıs ayları arasında Almanya vatandaşı olmayan işsizlerin sayısı, yüzde 24 oranında artarak 840 bine yükseldi. Almanya vatandaşı olan işsizlerin sayısı ise yüzde 19 artarak 1 milyon 964 bin olarak kaydedildi.

Federal İstihdam Dairesi ayrıca mülteci veren başlıca 8 ülkenin (Suriye, Irak, Afganistan, İran, Eritre, Nijerya, Somali ve Pakistan) vatandaşları arasındaki işsizlik oranlarını da açıkladı. Bu sekiz ülkeden Almanya’ya gelenlerde işsizlik, yüzde 23 oranında arttı ve şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam olan 272 bine çıktı.

Gastronomi, Temizlik Ve Güvenlik Branşlarında Yüksek Artış

Welt am Sonntag haberinde coronavirüsün ekonomik sonuçlarının özellikle mültecileri vurmasının nedenini bu insanların çalıştığı branşlarla açıkladı. Gastronomi, temizlik ya da güvenlik gibi mesleklerde pandemi döneminde işsizlikte belirgin bir artış görüldü.

Haberde Almanya’da meslek eğitimi almamış olanların ağırlıklı olarak işlerini kaybettiklerine de dikkat çekildi. Meslek eğitimi gerektirmeyen işlerde ise yoğunluklu olarak Almanya ya da Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan kişiler çalışıyor.

Coronavirüs kriziyle birlikte istihdam piyasasında Almanya vatandaşı olanlarla olmayanlar arasındaki makasın da açıldığı tahmin ediliyor. Henüz bu değişime ilişkin yeni sayılar olmamakla birlikte haberde şu bilgiye yer verildi: Mart ayında çalışabilir durumdaki Almanya vatandaşlarının yüzde 63’ü sigortalı bir işte istihdam edilirken bu oran Almanya vatandaşı olmayanlarda yüzde 46. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olup da Almanyalı olmayanlarda bu oran yüzde 53, en çok mülteci veren sekiz ülke arasında ise yüzde 30 olarak kaydedildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: