Avrupadan

Almanya’nın mültecileri koşulsuz sınır dışı etmek istemesi protesto edildi

Almanya hükümeti hazırladığı düzenleme ile mültecileri koşulsuz olarak sınır dışı etmeyi planlarken mülteci hakları aktivistleri düzenledikleri eylemlerle geri çekilmesini istedi.

Avrupa Postası’nda yer alan habere göre Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’nın; “Avrupa Birliği üyesi ülkeler, mülteci anlaşmalarında ileri adımlar atmalı” açıklamalarının ardından, Temmuz ayının başında yapılacak görüşmelerde “koşulsuz terk” verilebilmesini uygun hale getirecek olan yasa önergesinin onaylanması bekleniyor.

Yunanistan’da bulunan Moria Mülteci Kampı’nda yaklaşık 3000 kişinin istihdam edilebileceği koşullar mevcutken, şu anda orada kalan mültecilerin sayısı 40.000’i aşmış vaziyette. Ve yeni çıkacak yasalarla birlikte, bu insanlar için Avrupa Birliği ülkelerine açılan kapılar tamamen kapatılmış olacak.

Bu yasalarla birlikte Almanya’da –ve diğer AB üyesi ülkelerde başka maddelerle- İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne uygun olarak düzenlenen; Oturum Hakkı Yasaları’ndan 60 numaralı yasa, yani politik olarak takipte olanlara “terk verilemez” statüsü de, önümüzdeki yıllarda fiili olarak tarihten silinmiş olacak.

Bu yasa önergesine karşı; Seebrücke, Pro Asyl, Amnesty International, Omas gegen Recht gibi kurumların Almanya’nın bir çok şehrinde gerçekleştirdikleri protesto mitingleri devam ediyor.

Mitingde Yapılan Konuşmalardan Kesitler:

“Irkçılıktan, polis şiddetinden bahsetmek bir modaymış gibi güncel kalmaya devam etmekte. Irkçılık kelimesinin literatürden silineceğinden bahsedilmekte. Çok uzatmadan belirtelim ki, ırkçılık tüm devletlerin yapısal bir problemidir. Sistemler değişmedikçe ırkçılık mevcut haliyle sürecektir.

Bizzat Almanya, Ortadoğu’daki ülkelere tutarı milyonlarca Avro’yu bulan silah ticareti yapmaya devam etmektedir. Ve insan hakları için ayırdığı meblağ ortadadır. Bu haliyle AB ülkelerinin İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne uymadığı hem yasal olarak hem de pratikte apaçık ortadadır.

Akdeniz yüzbinlerce insanın mezarlığıdır. Belki yeni çıkacak olan yasaları engelleyemeyeceğiz. Ama biz bu mezarlıktaki insanların acılarını sokaklara taşımaya, yeni acıların yaşanmaması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”.

Gerçekleştirilen mitinglerde yaklaşık 3 saat boyunca, çeşitli şairlerin “sürgünde yaşam” üzerine yazdıkları şiirlerinden bestelenen parçalar dinletildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: