Sivil Toplumdan

Konak Mülteci Meclisi’nin dayanışma çağrısı ile 80 mülteci ailenin kirası ödendi

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi’nin başlattığı ‘Kira Destek Dayanışması’ ile 80 ailenin ev kirası ödendi. Başkan Hüsünbeyi, “Dayanışmanın ne kadar gerekli olduğunu daha net olarak gördük” dedi

Toplumun yoksul kesimlerini derinden vuran koronavirüs salgınında mülteci ve göçmenler de zorlu bir mücadele veriyor. Salgının sebep olduğu zorluklar karşısında mevcut sorunları katlanarak derinleşen mülteciler, bir taraftan koronavirüsten korunmaya çalışırken, bir diğer yandan da işsizlik, açlık ve kiralarını ödeyemedikleri için evsiz kalma riskiyle karşı karşıya…

İlk Ses Gazetesi’nden Çağla Geniş’in haberine göre Dayanışma ile zor günlerin üstesinden gelmeye çalışan Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, mayıs ayında mülteciler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik ‘Kira Destek Dayanışması’ başlatmıştı. Toplumun tüm kesimlerini mültecilerle dayanışma içinde olmaya çağıran kampanyaya kısa süre içerisinde çok sayıda kişi katıldı. Toplanan yardımlarla şimdiye kadar çoğunluğu Basmane bölgesinde yaşayan mülteci ve ihtiyaç sahibi 80 aileye kira desteği yapıldığını açıklayan Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, “Bu çalışmada dayanışmanın ne kadar gerekli olduğunu daha net olarak gördük” dedi.

Salgından dolayı işlerini kaybeden mültecilerin açlığın yanı sıra kiralarını ödeyememeleri sonucunda evden çıkarılma baskısıyla da karşılaştıklarına dikkat çeken Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, bu dayanışmanın mülteciler de dahil olmak üzere işlerini ve gelirlerini kaybeden insanları da kapsadığını ifade etti.  Hüsünbeyi, “Kira Destek Dayanışması, tamamen sivil girişim olarak düzenlediğimiz bir çalışma oldu. Dayanışmayı özellikle vurgulamak istedik, yardımseverlikten farklı olarak var olanı paylaşmayı ihtiva ederken, birbirimize omuz vermeyi de amaçlamaktaydı. Bu çalışmada şu ana kadar 80 kişinin kirasına destek olundu. Üst limit olarak 600 TL olarak belirlenen bu dayanışmada destekçiler ile kiracılar eşleştirilerek, kiralar doğrudan onların hesaplarına yatırıldı. Kira desteği alt limiti bulunmamakta. Eksik kısmı diğer dayanışmacılardan tamamlanmakta. İhtiyaç sahibi aileye kira desteği bir defa yapılmakta” ifadelerini kullandı.

Dayanışma Çağrısı Sürüyor

Konak Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi

Hala devam eden kampanya için destek çağrısını yineleyen Hüsünbeyi, şunları söyledi: “Bu çalışmada, dayanışmanın ne kadar gerekli olduğunu daha net olarak gördük. Kimi ev sahiplerinin kiralarını ödeyemeyenleri evlerinden çıkarmaya zorlarken, bazılarının da bir nevi bu dayanışmanın parçası olarak davrandıklarını görmek bizi hoşnut etti. Kira desteğinde bulunulanlar arasında krizden ağır etkilen Suriyeli, İranlı, Afganistanlı ailelerin yanında kiralarını ödeme zorluğunda bulunan vatandaşlar da yer aldı. Mültecilerin ve zor duruma düşmüş vatandaşların hala ciddi sıkıntıda oldukları için bu dayanışmayı sürdürme kararı aldık. Omuz vererek yanımızda olan gönüldaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Dayanışma için başvuruyu buradan yapabilirsiniz: konakmultecimeclisi@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: