Haberler

Macaristanlı Bakan: Avrupalılar mülteci dalgalarını engellemek zorundadır

Mültecilere yönelik insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen ve 'güç kullanma' tehdidinde bulunan Macaristan Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı, mültecileri düşmanlaştırarak Avrupalılara mülteci göçünü durdurma çağrısında bulundu.

Mültecilere yönelik insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen ve ‘güç kullanma’ tehdidinde bulunan Macaristan Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı, mültecileri düşmanlaştırarak Avrupalılara mülteci göçünü durdurma çağrısında bulundu.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun, Kıbrıs’a giderek dengi Nikos Hristodulidis ile görüştü.   Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında üzerinde durulan konulardan biri de mülteciler ve sınır politikaları idi.

Szijjarto, Budapeşte’nin yeni tip koronavirüs pandemisinin Avrupa’ya doğru mülteci dalgalarını cesaretlendirebileceğinden endişelendiğini ve ülkesinin Avrupa düzeyindeki mülteciler konulu görüşmelerde sert tavrını sürdüreceğine söyledi .

‘AB’nın Dış Sınırlarını Korumak Hepimizin Menfaatinedir’

Szijjarto “Brüksel’in, Avrupa’ya yasadışı gelmeyi düşünenler için bir davet olarak algılanabilecek bu mülteci politikalarından kurtulmalıyız. Avrupalılar bu mülteci dalgalarını engellemek zorundadır. AB’nin dış sınırlarını korumak hepimizin menfaatinedir.”   dedi.  Macar Bakan AB ile 79 Afrika, Karayipler ve Pasifik ülkesi ile ilişkileri düzenleyen Kotono Ortaklık anlaşmasının yenilenmesi yönünde Brüksel’de yapılan görüşmelerin “göç yollarını meşrulaştırdığı” görüşünü de ortaya koydu. 

Kamplardaki Mülteciler Aç Bırakılmışlardı

Macaristan, kamplarda tutulan mültecilere yönelik insanlık dışı uygulamaları ile gündeme gelmişti. Sınırlardaki mülteci kamplarında iltica başvurusu yapan insanların aç bırakılmaları basında yer bulmuştu. AB’nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı Macaristan’ın mültecilere karşı yürüttüğü tartışmalı sınırda gözaltı uygulamasının ‘yasalara aykırı’ olduğuna hükmetmişti.

‘Güç Kullanırız’ Tehdidinde Bulunmuştu

Türkiye’nin ‘Barış Pınarı’ Harekatı’na destek veren tek Avrupa ülkesi konumundaki Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ‘kapıları açması’ durumunda, Avrupa Birliği’nin (AB) sınırı konumundaki Sırbistan sınırından geçişleri engellemek için ‘güç kullanacakları’ tehdidinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: