Raporlar

TEPAV: Pandemi Suriyeli işçileri daha çok olumsuz etkiledi

TEPAV’ın yaptığı araştırmaya göre COVID-19 salgını sürecinde Suriyeli mülteci işçiler, Türkiye işçilere göre daha olumsuz etkilendi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), COVID-19 salgınının işgücü piyasasını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla bir anket çalışması yaptı. Mayıs ayında yapılan anket çalışması 12 ilden (Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa) 3033 işçi ile görüşme yapıldı.

Mahir Eller Projesi’ne kayıtlı işçiler arasında yapılan ankete katılanların yüzde 57’si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ike kalanı ise geçici koruma statüsü altındaki Suriyeli mültecilerden oluşuyor.  Araştırmaya göre pandemi nedeniyle Suriyeli mülteciler, vatandaşlara göre; kadınlar ise erkeklere göre ekonomik daha olumsuz etkilendi.

Anketten Elde Edilen Temel Bulgular:

  • Araşıtmanın sonuçlarına göre ankete katılan Suriyeli mülteci işçilerin yaklaşık yarısı (%45’i) pandemi dolayısıyla geçim kaynaklarını belirsiz bir süreliğine kaybederken, aynı oran Türkiyeli işçiler için yüzde 15’tir.
  • Pandemi nedeniyle işten çıkarılan ya da ücretsiz izne çıkarılan Suriyeli mülteci işçilerin oranı yüzde 36,5 iken aynı oran Türkiyeli işçileri için yüzde 11,9’dur.
  • Koronavirüs salgınına bağlı olarak Suriyeli mülteci işçilerin yüzde 88’i gelir kaybına maruz kalmıştır. Aynı oran Türkiyeli işçiler için yüzde 50 düzeyinde gerçekleşmiştir.
  • Suriyeli mülteciler, COVID-19 kapsamında verilen desteklerden vatandaşlara kıyasla daha az yararlanabilmiştir. Pandemi desteklerinden yararlanan Türkiye vatandaşlarının oranı yüzde 13 iken bu oran Suriyeli mülteciler için yüzde 5,5’tir.
  • Suriyeli mülteciler ağırlıklı olarak gıda kolisi desteklerinden yararlanmıştır. Vatandaşlar ise ağırlıklı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hane başına 1000’er TL olarak verilen sosyal yardım parasından yararlandığı tespit edildi
  • Ağırlıklı olarak Suriyeli mültecilerin çalıştığı inşaat sektöründe işten çıkarılanların oranı (yüzde 11,1) diğer sektörlere kıyasla daha yüksektir.
  • COVID-19 anketine katılan Suriyeli mülteci işçilerin yalnızca yüzde 4,8’i kayıtlı çalışırken, Türkiyeli işçiler arasında bu oran yüzde 86,3’tür. Bu verilerden hareketle kayıt dışı istihdamın, Suriyeli çalışanların kriz yahut belirsizlik anlarında – işveren bakışıyla – öncelikli olarak ve daha kolay bir şekilde işten çıkarılmalarına ya da belirsiz süreli olarak ücretsiz izne çıkarılmalarına sebep olduğu söylenebilir.

‘COVID-19 İşgücü piyasasını nasıl etkiledi?’ Raporunu okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: