Haberler

Afyon Göç İdaresi, mültecilerin sağlığını tehlikeye atıyor

Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgını ile ‘mücadele’ adı altında alınan önlemler 1 Haziran itibari ile kaldırılmaya başlanırken kamu kurumları normal mesailerine geri döndü.

Salgın sürecinde uluslararası koruma kapsamındaki mülteciler için getirilen imza atma yükümlüğü ‘normalleşme’ adımları ile birlikte tekrar getirildi.

Uydu kentler arasında yer alan ve yüzlerce mültecinin yaşadığı Afyonkarahisar Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nun duyurusu üzerinde bugün mülteciler imza atmak için müdürlük önüne gitti ancak imza atma işlemleri ise mültecilerin sağlığını tehlikeye attı.

Mülteci Medyası’na ulaşan mülteciler iki haftada bir sadece Çarşamba günlerinin imza atma günü olarak belirlendiğinden dolayı Göç İdaresi Müdürlüğünün önünde sıra oluştuğunu belirtti. Teyit etmek için aradığımız Afyonkarahisar İl Göç İdaresi Müdürlüğü de bu bilgiyi doğruladı.

Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri görüşen mülteciler, kalabalıktan kaynaklı sosyal mesafe kuralına uymalarının mümkün olmadığını ve imza atma yükümlülüğünün günlere yayılmasını istedi ancak yetkililer mültecilere hak verseler de çözüm üretmediler. Göç İdaresi de sosyal mesafeyi korumak için herhangi bir tedbir almadı.

Endişelerini dile getirmek için Göç İdaresinin önünden fotoğraflar atan mülteciler salgından etkilenmeleri durumunda sorumlusunun Göç İdaresi yetkililerinin olduğunu belirtti.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) kapsamında mültecilerin belirlenen yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu bulunuyor, aksi halde başvurusu geri çekilmiş sayılabilir ve hakkında sınır dışı kararı verilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: