Medya

Çözüm Eskişehir’e mültecileri almamak mı?

Toplumun en yoksul kesimlerini vuran koronavirüs salgınında mülteci ve göçmenler daha da zorlu bir mücadele veriyor.  Salgınla beraber geçim kaynaklarını kaybeden ve sosyal desteklerden yararlanamayan mülteciler, sağlık hizmetlerine ve hijyen malzemelerine erişmekte zorluklar yaşadı. Mültecilerin bir kısmı ‘normalleşme’ adımları altında tekrar çalışmaya başladı ancak işyerlerinde gerekli önlemlerin alınmaması virüsün yayılmasına sebep oluyor.

Salgın sürecinde medyada yer alan pek çok haberde ise mülteciler ile koronavirüs hastalığı arasında ilişki kuruldu ve mülteciler ‘virüs taşıyıcısı’ olarak yansıtıldı. Haberlerde, hastalığa yakalananların ya da karantinaya alınan evlerde yaşayan mültecilerin kimliği özel olarak vurgulandı.

Bugün bu haberlerin bir örneği daha yayınlandı. Eskişehir’de yayınlanan 2 Eylül Gazetesi ‘Eskişehir’e Yeni Mülteci Alınmayacak’ başlığını attı. Haberde korona virüs tespit edilen mültecilerin kaldığı ev sayısı ona çıktığı ve 9 Afganistanlı mültecinin testlerinin pozitif çıktığı belirtiliyor. Mültecilerin kaldığı evlerin fotoğrafları ise manşetten yayınlandı.

Mültecilerin uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatta yer alan haklarını yerine getirmekle sorumlu olan Göç İdaresi Müdürlüğü’nün çözümü ise Eskişehir’de yeni mülteci gönderilmesini engellemeye çalışmak. Haberde Göç İdaresi’nin Eskişehir’e ikamet etmek için yeni mülteci gönderilmemesini istediğinin bilgisi verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: