Avrupadan

Yunanistan’da evsiz bırakılan mültecilere polis şiddeti

Yunanistan hükümetinin geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu kararla ödenekleri kesilen ve kaldıkları konutlardan çıkartılan binlerce mülteci zor günler yaşamaya devam ediyor. Evsiz kaldıkları için Atina’daki Victoria Parkı’na sığınan onlarca mülteci aile şimdi de parktan çıkartılmak isteniyor. Dün gece polis tarafından zorla Amigdaleza mülteci gözaltı merkezine götürülmek istenilen aileler, duruma karşı çıkınca polis şiddetine maruz kaldı.

Çağdaş Kaplan

ATİNA – Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu kararla ilticası kabul olmuş binlerce mülteci aileyi ESTIA programı tarafından sağlanan konutlardan tahliye etti ve aynı program kapsamında yapılan ödeneği de kesti. Uygulamayla birlikte binlerce mülteci aile Covid-19 salgınına rağmen sokağa terk edildi.

Sokağa terk edilen onlarca mülteci aile ise geçtiğimiz aydan bu yana Atina’da bulunan Victoria Parkı’nda yaşamaya çalışıyor. Evlerden çıkartılarak çocuklarıyla birlikte sokağa terk edilen mültecilerin kaldığı park Haziran ayından bu yana gündemde. Mültecilerle dayanışmak için parkta bulunan gönüllüler de defalarca kez polisin tehditlerine maruz kaldı.

Dün gece ise Atina Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet polisleri parka baskın düzenleyerek, mültecileri zorla Amigdaleza mülteci gözaltı merkezine götürmeye çalıştı. Otobüslere zorla bindirilmeye çalışılmalarına tepki gösteren mülteciler polis tarafından darp edildi. Polis şiddeti alanda bulunan mültecilerin ve gönüllülerin çektikleri videolara yansıdı. 

Bazı gönüllüler sosyal medya hesaplarından aktardıkları paylaşımlarında polisin baskın sırasında “Önce çocuklarını otobüse alın, onlar da mecburen binecekler” dediğini aktardı. Polisin 22 kişiyi gözaltına alarak  Amigdaleza mülteci gözaltı merkezine götürdüğü belirtildi.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı’nın mültecileri konutlardan tahliye etmesine karşı geçtiğimiz aydan bu yana Atina’da protestolar düzenleniyor. Hükümet uygulamayı ‘Ege adalarındaki mülteci kamplarındaki yoğunluğu azaltmaya çalışmak’ olarak savunurken, evsiz bırakılan ve ödenekleri kesilen mülteciler için ise hiçbir çözüm önerisi sunmuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: