Emek

Pandemide fırınlar açık kalsın diye mülteci işçiler kayıtsız çalıştırılmış

Jurnal Türkiye’den Yaprak Akbaba’ya konuşan Porser porselen fabrikasında çalışan işçi fabrikada yaşanan skandalları anlattı. 11 Mart’tan bu yana üretime ara verilmeyen fabrikada 5 işçinin koronavirüse yakalandığını, bir işçinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini, salgının başladığı günden beri dahi İstanbul Valiliği’nden alınan izin belgesi sayesinde sokağa çıkma yasaklarında dahi çalıştırıldıklarını söyledi.

İstanbul Sancaktepe’de 200’e yakın işçinin çalıştığı Porser porselen fabrikasında 5 kişi koronavirüse yakalanırken bir kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. 3 vardiya şeklinde üretim yapan fabrikada sokağa çıkma yasaklarında dahi üretime ara verilmezken, işçiler tedirgin ve korku içinde çalışmaya devam ediyor.

‘Türkmen uyruklu kadın işçiyi, fabrikaya koronavirüs getirdiği gerekçesiyle işten çıkardılar; sigortalı çalışan olsa çıkarmazlardı’

Jurnal Türkiye’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen bir işçi, mekanikten sorumlu bir işçinin koronavirüse yakalanarak hayatını kaybetti ve bunun ardından hafta başında 3 kişinin daha koronavirüse yakalandığını söyledi. Koronavirüse yakalanan bir kişinin de, daha fabrikada işe başlamasının üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen işten çıkarıldığını söyleyen işçi, “1 haftadır çalışan Türkmen uyruklu kadın işçiyi, fabrikaya koronavirüs getirdiği gerekçesiyle işten çıkardılar. Sigortalı çalışan Türkiye vatandaşı bir işçi olsaydı çıkarmazlardı” dedi.

‘Fabrika 2 katlı, koronavirüse yakalananları üst katta yer alıyor’

Dün de 2 kişide koronavirüs tespit edildiğini söyleyen işçi, fabrikanın iki katlı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Fabrika 2 katlı; koronavirüse yakalananlar üst katta yer alıyor. Üst katta yer alan işçiler de ‘hepimiz korona kapmışızdır artık’ diyorlar. Tedirginiz ve korku içerisindeyiz. Ortak alanlar olan soyunma odasında ve yemekhanede sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmuyor. Daha doğrusu yerin küçüklüğünden ve işçi sayısının kalabalıklığından bu mümkün olmuyor.”

“Şu anda 5 kişi koronavirüse yakalandıysa hepsine bulaşma oranı çok yüksek. Ki işçiler de böyle olduğunu düşünüyor” dedi.

‘Kayıtsız çalıştırılan Afganlı, Türkmenistanlı ve Suriyeli bir çok yabancı uyruklu işçi var’

Virüsü fabrikaya getirdiği gerekçesiyle işten atılan Türkmen kadın işçinin kayıtsız ve sigortasız çalıştığını söyleyen işçi şunlar söyledi:

“Ve böyle çalıştırılan Afganlı, Türkmenistanlı ve Suriyeli bir çok yabancı uyruklu işçi var. Paralar banka üzerinden değil elden yatırılıyor. Fabrikada 200 civarında işçi var ve bunun yaklaşık 30’u güvencesiz ve kaçak çalıştırılan yabancı uyruklulardan oluşuyor”

İşçi, yaklaşık 15-20 gün önce de koronavirüse yakalanan 2-3 işçi olduğunu ve evlerine gönderildiklerini söyledi. Eve gönderilen işçilere test uygulandığını ve negatif çıkanların 2 gün sonra tekrar çalışmaya başladığını söyleyen işçi, “14 gün karantina kuralına uyulmadı burada. Ve de testin doğru gösterme oranı zaten düşük” dedi.

‘İlk vakanın görülmesinden beri bu fabrika üretime hiç ara vermedi, sokağa çıkma yasağında da çalıştık’

Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde de izin kağıdı vererek yasakta da çalıştırıldıklarını söyleyen işçi sözlerine şöyle devam etti:

“11 Mart’ta ilk vakanın görülmesinden beri bu fabrika üretime hiç ara vermedi ve yasaklarda da dağıtılan izin kağıtlarıyla işçiler haftanın 6 günü çalıştırıldı. Yasak ilan edildikten sonra, yasağın olduğu ilk günden önce bu izin kağıtları dağıtılıyordu. Fabrikaya çok fazla sipariş geliyor ve üretimin durmasını hiç istemiyorlar. Fabrika ürünlerini çok büyük firmalara gönderiyor. Artık işçiler üretime ara verilip en azından bir hafta tatil edilmesini istiyor. Çünkü herkes tedirgin durumda ve çok korkuyor. Şu anda enfekte olanlar iyileşmeli ve en azından 2 hafta fabrika üretimine ara verilmeli.”

Sokağa çıkma yasağından önce işçilere dağıtılan izin belgesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: