Emek

Haziran’da 8 mülteci/göçmen işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) açıkladığı verilere göre Haziran ayında en az 188 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirken, ölen işçilerin 8’i mülteci/göçmen işçi idi.

Yaşamını yitiren mülteci işçilerin altısı Afganistanlı, biri Suriyeli ve biri Türkmenistanlıydı. Mülteci/göçmen işçiler, tarım (5) tekstil (1), inşaat (1) ve güvenlik  (1) iş kollarında çalışırken hayatlarını kaybettiler.

İş cinayetleri, Tekirdağ, Bolu, Karaman, Bilecik, Yozgat, İstanbul ve Kastamonu illerinde yaşanırken işçilerin ölüm nedenleri arasında boğulma, silahla vurulma, kene ısırması, düşme, trafik kazası, kalp krizi ve doğalgaz patlaması bulunuyor.

2020 yılının ilk altı ayında 45 mülteci/göçmen iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiş oldu. Her 20 işçiden biri mülteci. Ölen her yirmi işçiden biri mülteci/göçmen.

Mülteci-Göçmen İşçilere Dair Basında Çıkan Haberler

Rahmetullah Kadiri,  04.06.2020

Yozgat’ta çobanlık yapan Afganistanlı mülteci Rahmetullah Kadiri’yi kene ısırması sonucu rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. KKKA hastalığı şüphesiyle Sivas’a Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Kadiri, anestezi yoğun bakım servisinde yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Kadiri, 22 yaşında idi.

İsmail Kandevar, 07.06.2020

Bilecik’te tarım işçisi Afganistanlı mülteci İsmail Kandevar, seradan dönerken devrilen traktörün altına kalarak hayatını kaybetti. Kandevar 25 yaşında idi.

Dovletyar Saparov, 08.06.2020

İstanbul’da bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışan 62 yaşındaki Türkmenistanlı göçmen işçi Dovletyar Saparov, güvenlik kulübesi önünde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Hilmi Özbek,  12.06.2020

Karaman’da bir süredir kayıp olan Afganistanli mülteci çoban Hilmi Özbek’in cansız bedeni koyun otlatan başka bir çoban tarafından 4 metrelik kullanılmayan su kuyusunda bulundu. Karaman, 150 liralık alacak verecek meselesi sonucunda öldürüldü.

Reza J, 16.06.2020

Kastamonu’da bir alışveriş merkezinin çatı tamiratında gerekli iş güvenliği alınmadan çalıştırılan işçi mülteci işçi düşerek yaşamını yitirdi. Evli olan Reza Cefari bir çocuk babası idi.

İsimsiz,  18.06.2020

Bolu’da çobanlık yapan Afganistanlı mültecinin cansız bedeni arazide bulundu.  Taşa çarparak yaşamını yitiren mülteci çobanın ölümünde cinayetten şüpheleniliyor. Haberlerde mülteci çobanın ismine yer verilmedi.

İsimsiz, 27.06.2020

İstanbul, Bahçelievler’de tekstil atölyesi olarak kullanılan bir binanın bodrum katında doğal gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamadan dolayı bir Suriyeli mülteci işçi yaşamını yitirdi. Ajanslar ya da valiliğin açıklamasında mülteci işçi isimine yer verilmedi.

Asadullah Juma Murad , 30.06.2020

Karamanda, çalıştığı çiftlikten hayvanları otlatmak için çıkan Afganistanlı mülteci Asadullah Murad’ın cansız bedeni gölette bulundu. Juma Murad, 21 yaşında idi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: