Sivil Toplumdan

Amnesty, İranlı gençlerin idam kararlarının iptali için imza kampanyası başlattı

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin geri gönderdiği İranlı mülteci Saeed Tamjidi ve Mohammad Rajabi ile Amir H. Muradi için verilen ölüm cezalarının iptali ve yargılamanın yeniden başlatılması için imza kampanyası başlattı.

Amir Hüseyin Muradi, Saeed Tamjidi ve Mohammad Rajabi, İran’da Kasım 2019’daki protestolar sırasında meydana gelen kundaklama eylemleriyle suçlanarak ölüm cezasına mahkum edildi. Yargılama süreci adil bir şekilde ilerlemedi. Soruşturma aşamasında avukata erişimleri engellendi ve işkenceye uğradıklarını bildirdiler. Amir Hüseyin Muradi suçunu ‘itiraf etmeye’ zorlandığını söyledi. Bu ‘itiraflar’ daha sonra devlet televizyonunda yayınlandı ve onları mahkum etmek için kanıt olarak kullanıldı.

Ölüm cezası onanan Saeed Tamjidi ve Mohammad Rajabi, geçtiğimiz yıl düzensiz yollarla Türkiye’ye giriş yapmış ve Göç İdaresi’ne mültecilik başvurusunda bulunmuştu ancak mültecilik başvuruları değerlendirilmeyen Tamjidi ve Rajabi, 28 Aralık 2019’ta İran’a iade edilmişti.

Uluslararası Af Örgütü, İranlı gençler için verilen ölüm cezalarının iptali için imza kampanyası başlattı. İmza metninde “Sizden, Amir Hüseyin Muradi, Muhammed Recebi ve Said Temcidi’ye verilen ölüm cezalarını bozmanızı ve bu kişileri ölüm cezasına başvurmaksızın adil bir biçimde yeniden yargılamanızı talep ediyorum. Lütfen bu kişilerin ailelerine ve avukatlarına erişimini sağlayın ve işkence iddialarının soruşturulmasını, sorumluların adalet önüne çıkarılarak adil bir biçimde yargılanmasını güvence altına alın. Size, işkence ve diğer türde kötü muamele uygulanarak elde edildiği söylenen “itirafların” bu şekilde elde edilmesini, yayınlanmasını ve mahkemelerde kanıt olarak kullanılmasını engellemeniz ve ölüm cezasını tamamen kaldırma amacıyla infazların ertelenmesi yasasını acilen çıkarmanız için size çağrı yapıyorum” denildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün metnine imzacı olmak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: