Avrupadan

Geri gönderme mutabakatı karşılığında AB 26 bin mülteci kabul etti

Düzensiz yollarla Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçen mültecilerin iadesini içeren mutabakat karşılığında Avrupa Birliği 26 bin Suriyeli mülteciyi kabul etti. Tartışmalara neden olan mutabakat ile Ege Denizi'nde güvenlik önlemleri arttırılmış, Avrupa'ya geçebilen binlerce mülteci Türkiye'ye geri gönderilmişti.

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Türkiye’den Almanya’ya giden mültecilere ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı. Almanya’da yayın yapan Welt gazetesinin haberine göre Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’den Avrupa’ya gelen mültecilerin ağırlıklı olarak Almanya tarafından kabul edildiği aktarıldı.

AB Komisyonu verilerine göre  Türkiye-AB mutabakatı gereği 4 Nisan 2016’dan 16 Mart 2020’ye kadar 26 bin 835 mülteci Avrupa’ya kabul edildi. Avrupa’ya kabul edilen mültecilerin 9 bin 967’si Almanya’ya geldi. Fransa Almanya’dan sonra en fazla mülteciyi alan ikinci Avrupa ülkesi konumunda. 

Türkiye-AB mutabatakı çerçevesinde Hollanda 4 bin 571, Finlandiya bin 964, İsveç bin 940, İspanya 766 mülteciyi kabul ederken Avusturya, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg ve Portekiz çok sınırlı sayıda mülteci kabul etti. Kıbrıs Cumhuriyeti, Çekya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Polonya, Romanya ve Slovakya ise Türkiye’den hiç mülteci almadı.

Mutabakat karşılığında binlerce mülteci Türkiye’ye geri gönderildi

Mutabakat Ne İçeriyor?

Türkiye ile AB arasında imzalanan 18 Mart 2016 tarihli mutabakatta Türkiye’den Yunan adalarına geçen düzensiz yollarla geçen mültecilerin Türkiye’ye iadesi, Yunan adalarından Türkiye’ye iade edilen her bir mülteci için Türkiye’den bir diğer sığınmacının AB’ye yerleştirilmesi, Türkiye üzerinden AB’ye ‘yasadışı göçe’ yönelik her türlü önlemin alınması, kriterlerin karşılanması halinde Türk vatandaşlarına vize serbestisi, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve Ankara ile müzakere sürecinin canlandırılması konusunda uzlaşıya varılması kararlaştırılmıştı.


1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: