Sivil Toplumdan

Kıbrıs İnsan Hakları Örgütleri: Mülteciler için endişe duyuyoruz

Sığınma için Kıbrıs'a giden mültecilere ateş açılması ve polis tarafından alıkonulması ile ilgili açıklama yapan insan hakları örgütleri endişe duyduklarını dile getirdiler ve uluslararası koruma ihtiyaçlarının değerlendirileceği bir sığınma mekanizmasının olmamasının utanç verici olduğu vurguladılar.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB), Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı (KTİHV), Kuir Kıbrıs Derneği, Mülteci Hakları Derneği (MHD) ve İnsan Hakları Komitesi önceki gün iki Suriyeli mültecinin polis tarafından vurulması ve mültecilerin suçlu gibi gözaltına alınması ile ilgili açıklamada bulundu.

Yaşananlardan dolayı endişe duyduklarını belirten insan hakları örgütleri yetkililere sorumluluklarını hatırlattı. Suriyeli mültecilerin savaş ve zulümden kaçtığı ve sığınma olanaklarından yararlanmasının  temel bir hak olduğunun hatırlatıldığı açıklamada “Sığınmacıların ve mültecilerin ülkeye girişine izin verilmeli ve uluslararası koruma ihtiyaçları değerlendirilmelidir. Ülkemizde halen daha, uluslararası koruma ihtiyaçlarının değerlendirileceği bir sığınma mekanizmasının olmaması utanç vericidir” denildi.

‘Mültecilerin Alıkonulmasından Kaçınılmalı’

Sığınma talebinden bulunan mültecilerin alıkonulmasından kaçınılması gerektiğinin ifade edildiği açıklama şöyle sürdürüldü “Çocukların alıkonması ise, bu hiçbir zaman çocuğun yüksek yararına olmadığından, hiçbir şekilde gerçekleşmemelidir. Alıkonmanın gerçekleşmesi halinde ise güvenli ve insanlığa ve insan onuruna yaraşır olmalıdır. Bu bağlamda yetkililerin yeterli yatak, duş, tuvalet imkanı bulunmayan, bir spor salonunda kadın, erkek ve çocukları karma bir şekilde alıkoyma kararlarından vazgeçmelerini olumlu karşıladığımızı belirtmek isteriz”

‘Mültecilere Ateş Açılması Soruşturulmalıdır’

Polisin mültecilere ateş açmasına da yer verilen açıklamada “Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) Yasası md. 86 ve md. 87 tahtında polisin bir kişiye ateş etmesi ancak bunun kişilerin tutuklanması için son çare olarak görülmesi şartı ile mümkündür. Polisin orantılılık ilkesi ışığında, silahsız olan kişilere ancak karşı koymanın derecesine göre kuvvet kullanması gerekir. Kullanılan kuvvet ise her zaman verilen hal ve koşullarda kesinlikle gerekli olmalıdır. Bu yasal çerçeve ışığında silahsız olan, kullandığımız dili anlamayan ve dolayısıyla dur ihtarını da anlamamış olan, yabancı bir ülkeye zulümden kaçıp gelen bir mültecinin polis tarafından vurulması polis görev ve yetkilerine uygun olup olmadığına ilişkin detaylı bir soruşturma yürütülmeli ve kamu vicdanını yaralayan bu olaya ait bilgiler toplum ile paylaşılmalıdır” dedi.

Ne Olmuştu?

Önceki gün Kıbrıs Güzelyurt Yayla Köyü sahiline çıkmaya çalışan otuz Suriyeli mülteci polisler tarafından alınıkonulurken endişe ederek kaçmaya çalışan iki Suriyeli mülteci polis tarafından vuruldu. Yaralı olan Suriyeli mülteciler hastaneye kaldırılırken mültecilerle birlikte, tekneyi kullanan 2 kaptan da tutuklandı. Emniyet yaptığı açıklama ile ateş açılmasına gerekçe olarak “dur emrine” uyulmamasını gösteridi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: