Avrupadan

Sea Watch: Akdeniz’de ölen mültecinin cansız bedeni iki haftadır denizde sürükleniyor

Alman sivil toplum örgütü Sea Watch, Libya açıklarında kısmen batmış bir botta sıkışan bir erkeğin cansız bedeninin iki haftadır denizde sürüklendiğini açıkladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre yarısı batmış bir şişme botta sıkıştığı görülen kişinin cesedini, Alman sivil toplum örgütü Sea Watch tarafından görüntülendi. Akdeniz üzerinden Avrupa’ya kaçmaya çalışan mültecileri kurtarmak amacıyla faaliyet gösteren Sea Watch, cesedi ilk olarak 29 Haziran’da Libya açıklarında tespit ettiklerini açıkladı.

3 Ülkeye Bildirildi Yanıt Verilmedi

Sea Watch, hava aracı Seabird tarafından tespit edilen cesetle ilgili olarak Libya, İtalya ve Malta ile temasa geçti. Örgütün açıklamasına göre, aradan geçen 2 hafta boyunca cesedin hala denizde sürüklenmekte olduğu belirlendi ve bu 3 ülkeye 4 kez bildirimde bulunuldu. Ancak cesedin denizden alınarak ölüm koşullarının belirlenmesi talebine 3 ülkeden de yanıt gelmedi.

Sea Watch, kişinin kim olduğu ve nereden geldiğinin bilinmediğini, aynı botta hayatını kaybeden başka insanların da olabileceğini vurguladı.

‘AB’nin Son Haysiyet Parçası Da Boğuluyor’

Sea Watch ekibi, “İnsanların Akdeniz’i geçerken ölmesi, Avrupa’nın etrafına kale inşa etmesinin bir sonucudur. Bir de cesetler denizden alınmadığı, kimlikleri belirlenmediği, yakınlarına haber verilmediği zaman AB’nin kalan son haysiyet parçası da bu insanlarla birlikte Akdeniz’de boğulmuş demektir” açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi La Repubblica gazetesine verdiği mülakatta, “Sea Watch tarafından dağıtılan bu trajik bot enkazı fotoğrafı, denizde hayat kurtarma çalışmalarıyla ilgili tartışmaları bir kez daha ahlak dışı ve tiksindirici kılıyor” dedi.

La Repubblica haberi, göç krizinde son yıllarda sembole dönüşen diğer fotoğraflarla birlikte yayımladı. Bu sembol fotoğraflar arasında, 2015’te Bodrum kıyılarına cesedi vuran Suriyeli bebek Alan Kurdi’nin görüntüsü de yer aldı. Ansa haber ajansı da botta sıkışmış cansız bedenin görüntüsünü ‘göç trajedilerinin yeni sembol fotoğrafı’ diye niteledi. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: