Özel Haber

Pandemi sürecinde dayanma gücü kalmayan İranlı mülteci BM önünde açlık grevine başladı

Pandemi sürecinde tek gelir kaynağından olan ve dayanma gücü kalmadığını dile getiren İranlı mülteci M. H. T. BM önünde açlık grevine başladı. Tehrani’nin talebi iltica hakkının yerine getirilerek insanca yaşayabileceği üçüncü bir ülkeye mülteci olarak yerleştirilmek.

İranlı mülteci M. H. T, 6 sene önce siyasi sebeplerden dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. Uluslararası koruma için o dönem yetkili olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne başvurdu. Mültecilik talebi kabul edilen Tehrani, yıllardır üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekliyor.

M. H. T. bu süreç içerisinde pek çok özel eğitim merkezinde İngilizce öğretmeni olarak kayıt dışı çalıştırıldı. Ancak COVID-19 salgını ile birlikte o da işsiz kaldı, tüm gelirini kaybetti. Çalıştığı kurum eğitimlere uzaktan devam etse de M. H. T. mülteci olduğu için ilk olarak gözden çıkarıldı.

İki çocuk annesi T. diğer mülteciler ve yoksul yurttaşlar gibi salgın sürecinin etkilerini en ağır şekilde yaşayanlar arasında. Kirasını ödemeyedi, yeterli gıdaya erişemedi.  T. bu süre içerisinde hayatta kalabilmek adına hayattaki en değer verdiği kitaplarını da satmak zorunda kaldı.

Fotoğraflar: DW T. Öğreten

Salgında destek alabilmek için kapısını çaldığı devlet kurumları ve mülteci kurumları ise çözüm olamadı. Devlet kurumlarına gittiğinde ‘Sen yabancısın, buraya gelme. Yabancılara hiçbir şey yok’ cevabını alan T. BM’ye ve  mülteci kurumlarına gittiğinde ise ‘Bekleyeceksin’ cevabı ile karşılaştı.

Artık bekleme gücü kalmadığını söyleyen T. geçtiğimiz cuma günü Birleşmiş Milletlerin Ankara’daki binası önünde açlık grevine başladı. T.’nin talebi bir an önce insanca yaşayabileceği ve çalışabileceği bir ülkeye mülteci olarak yerleştirilmek.

‘Üçüncü Bir Ülkeye Yerleştirsinler’

Mülteci Medyası’na konuşan İranlı mülteci M. H. T, taleplerini anlattı. Türkçe’deki ‘Burama kadar geldi’ deyimini hatırlatan T. “Salgın sürecini nasıl geçirdiğimi anlatmak bile istiyorum. Benim için burayı bile geçmiş durumda.  Ne yazık ki benim artık beklemek gücüm yok. Ne yapmamı bekliyorlar, kendimi mi asayım? Ben çok çabaladım çocuklarım için. Okullar kapalı ben nereden para kazanabilirim.  Bu haksızlığa dayanamıyorum artık. Tamam bana burada bakamıyorlar ama o zaman bari insanca yaşayabileceğim, çalışabileceğim bir ülkeye göndersinler. Artık beni görsünler yaşadıklarımızı öğrensinler. Benim de bir canım var” dedi.

‘Yetkililer Üç Maymunu Oynuyor’

Türkiye’de pek çok kez ırkçılığa ve hakarete de maruz kaldığını dile getiren T. kamu kurumlarının mültecilere yönelik tutumuna da tepkili. Göç İdaresi’ne gitmek istemediğini belirten Tehrani “Orada ‘Her insan bir göç etmek zorunda kalabilir’ yazıyor ve ben söze inandıklarını sanmıyorum.  İnansalar bu şekilde davranmazlardı bize. Salgından dolayı mağduriyet yaşıyoruz ya  ama tüm yetkililer üç maymunu oynuyor. Artık Türkiye’de kalmak istemiyorum. Türkiye’de yaşadıklarımız kimsenin umrunda değil. Ne Göç İdaresi’ndekilerin ne de BM’dekilerin umrunda değiliz. Ben, iltica hakkımın yerine getirilmesini istiyorum” diye konuştu.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: