Avrupadan Sivil Toplumdan

MSF: Yunanistan’da tahliye edilen mülteciler sokakta kalmaya zorlanıyor

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF); Yunanistan'da genel sağlık durumlarının yanı sıra ruh sağlığı açısından da hassas durumda olan çok sayıda mültecinin tahliye edilme, nakit yardımının kesilmesi, korunma, barınma ve sağlık hizmetlerine erişimden mahrum bırakılma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Adalardaki aşırı kalabalık kamplar için hızlı bir çözüm arayışında olan Yunanistan hükümeti, uluslararası koruma altında ve barınma programı kapsamında olan 11.000’den fazla kişiyi yerlerinden tahliye etmeye başladı.

MSF, Yunanistan hükümetine cinsel şiddet, işkence ve kötü muameleden hayatta kalanlar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişilerin tahliyesini askıya alma, acil barınma çözümleri belirleme ve mevcut konaklama programlarını genişletme çağrısında bulunuyor.

MSF Yunanistan Tıbbi Koordinatörü Marine Berthet durumu şöyle aktarıyor: “Ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan hastalarımız var, hamileliğin ileri aylarındaki kadınlar geceyi Atina merkezindeki Victoria Meydanı’nda geçiriyor. Hükümetlerin küresel bir salgın sırasında yapması gereken COVID-19 yüksek risk grubunda olan insanları sokaklara atıp onları koruma, barınma ve temel sağlık hizmetlerinden mahrum bırakmak değil; onları salgından korumaktır.

Haziran ayında, MSF’nin tedavi sunduğu ve hassas durumda olan bir hasta kaldığı yerden çıkarılmakla tehdit edildikten kısa bir süre sonra kalbinin durması sonucunda hayatını kaybetmişti.

Berthet, kaybedilen hastayla ilgili şunları ekliyor: “Ölen hastamızın belden aşağısı felçliydi, ayrıca diyabet ve kalp-damar rahatsızlığı da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık sorunu vardı, ancak birden fazla kez tahliye ile tehdit edildi. Evini kaybetme korkusuyla ailesi onu Schisto kampına taşıdı, burada oğlu 12 kişiyle birlikte bir konteynerde kalıyordu; iki gün sonra kalp krizi geçirdi ve öldü.”

Ciddi sağlık sorunları olan ve MSF’nin destek verdiği en az 30 hasta daha ya tahliye edildi ya da tahliye ihtarı aldı. Şu anda ev ve nakit yardımından mahrum kalma tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Tahliye tehdidi sonrasında kalbi durup ölen kadın buzdağının yalnızca görünen kısmı. Kanserli hastalarımız, işkenceden hayatta kalanlar, kronik hastalıkları olan yalnız anneler ve herhangi bir destek almadan dışarda yatmak zorunda kalan ağır hamile kadınlar var.

MSF’nin destek verdiği ciddi kronik rahatsızlığı olan birçok hastanın eşyaları kaldıkları yerlerden çıkarıldı ve nereye gitmeleri gerektiğine dair herhangi bir bilgi verilmeksizin çıkmaları gerektiği söylendi. Onlarca başka hastanın, durumları son derece hassas olmasına rağmen nakit yardımları kesildi ve tahliye tebligatı yapıldı. Tüm bunlar yaşanırken şehir meydanları çocuklar, hamile kadınlar, yeni doğmuş bebekler, ciddi kronik rahatsızlıkları olanlar, işkence ve cinsel şiddetten hayatta kalanlar da dahil olmak üzere korunmaya ihtiyacı bulunan mültecilerle doluyor.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı Haziran ayında sığınmacılara yönelik konut programı harcamalarını %30’a kadar azaltma sözü verdi. Oysaki daha Şubat ayında Yunanistan hükümetine anakaradaki konaklama planının genişletilmesi için AB fonu sağlanmıştı. Ancak şimdiye kadar bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadı.

MSF, Atina’da Victoria Meydanı’nda uyuyan yüzlerce mülteci arasından tıbbi bakıma en çok ihtiyaç duyanları MSF Gündüz Bakım Merkezi’ne yönlendiriyor. Ancak mültecilerin öncelikle en temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.

MSF; Yunanistan hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ve barınma ihtiyaçları üzerine çalışan tüm kuruluşlara şu anda geceyi Atina sokaklarında geçirmek zorunda bırakılan mültecilere derhal barınma sağlanması, sığınmacıların entegrasyon ve sağlık hizmetlerine erişimlerinin önündeki tüm idari engeller ortadan kaldırılıncaya kadar tahliye edilmelerine son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Kaynak: MSF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: