Geçişler

Van Barosu, Van Gölü’nde batan mülteci teknesi ile ilgili adli tıp notlarını paylaştı

Van Gölü'nde batan mülteci teknesinden çıkarılan 21 cenaze defnedildi, 9 cenaze ailelerine teslim edildi. Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu, adli tıp inceleme notlarını paylaştı.

Evrensel Gazetesi’nden Ercüment Akdeniz’in haberine göre Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu, gölden çıkarılan mülteci cenazeleri üzerine yaptıkları Adli Tıp inceleme notlarını gazetemizle paylaştı. Komisyon üyesi Av. Jindar Uçar, “Şüpheli ifadesinden anlaşıldığı kadarıyla o sırada güvertede çok sayıda mülteci vardı. Biz onlardan sadece üçüne ulaşabildik, vücut bütünlüğü bozulmamış olanlar ise ambardan çıkarılanlar” dedi.

Van gölünde 27 Haziran’da batan balıkçı teknesinden çıkarılan cansız bedenler Van’da bulunan çeşitli hastaneler ve Ali Tıp Kurumunda tutuluyor. Yasal prosedür gereği 15 gün boyunca ailelerine ulaşılamayan cenazeler ise kimsesizler mezarlığına defnediliyor. Konuyla ilgili Adli Tıp incelemelerinde bulunan Van Barosu Göç ve İltica Komisyonunu, bugüne dek gölden çıkarılan 60 cenazenin fotoğraf, cenaze bulunma tarih, defin durumu ve tutulduğu morg bilgilerini içeren kayıtları incelediklerini açıkladı.

Konuya dair aldıkları notları paylaşan Komisyon Üyesi Av. Jindar Uçar, “Cenazelerin büyük kısmı vücut bütünlügünü korumuş. Ancak aralarından üç tanesi ileri derecede çürümüş. Adli tıp yetkilileri cenazelerin çürümesini su yüzeyinde kalmalarına bağlıyor. Sağlam cenazelerin tamamının teknenin kilitli ambarından çıkarıldığı düşünüldüğünde, çürüyen cenazelerin teknenin güvertesinde iken teknenin alabora olması üzerine boğulan mülteciler olduğu ihtimali mevcut“ ifadelerini kullandı.

Cansız bedenlerden birinin Tatvan, bir diğerinin Gevaş kıyısına yakın sularda bulunduğunu hatırlatan Uçar, “Gölde akıntı çok güçlü. Çürümüş 3 cenaze muhtemeldir ki güvertedeydi. Çürüme nedenleri ise oksijen ve güneş ışığı ile temas. Güvertede o an çok sayıda kişinin bulunduğu ifade ediliyor. Biz sadece onlardan üçüne ulaşabildik. Diğerlerinden henüz haber yok. Geri kalanlar vücut bütünlüğü bozulmamış olanlar yani 107 metre derinlikten ambardan çıkarılanlar“ diye konuştu.

Cenazeler Arasında İki Çocuk Var

Gölden çıkarılan mülteci cenazelerinin Van Adli Tıp Kurumu, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Van Askeri Hastanesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi morglarında tutulduğunu belirten Av. Jindar Uçar, “Bugüne dek 21 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi. Cenazeler arasında henüz kadın yok ancak yaşı küçük iki çocuk var“ dedi.

Dokuz Cenaze Ailelerine Teslim Edildi

Adli Tıp Kurumunun kimligi tespit edilemeyen cenazeleri 15 gün morgda beklettiğini, bu süre sonunda ailelere ulaşılmazsa kimsesizler mezarlıgına defnedildiğini beliten Av. Uçar devamında şunları söyledi: “Konsolosluk ya da bizzat basvurular üzerine aile ve yakınlarına teslim edilen cenaze sayısı şu ana kadar 9 oldu. Gölden çıkarılan cenazelerin fotografları şu ana dek yalnızca Afganistan büyükelçiligi ile paylaşılmıştır.“

Kimliği Tespit Edilen İsimler

Avukat Jindar Uçar, komisyon olarak ailelerle temas kurarak yaptıkları görsel karşılaştırma neticesinde, kimlik bilgisi netleşen cenazelerin listesini de açıkladı. Dün Evrensel’de yayımlanan üç isme ek olarak bu listede iki yeni isim eklendi. Buna göre;

• 58 nolu cenazenin Husnain Mahdi’ye ait olduğu belirlendi. 19 Temmuz’da gölden çıkarıldı, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda tutuluyor.Reklam

Husnain Mahdi
Husnain Mahdi | Kaynak: Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu

• 30 nolu cenaze ise Faisal Mahmoud’a ait. 13 Temmuz’da gölden çıkarıldı, Van Adli Tıp Kurumu morgunda tutuluyor.

Husnain Mahdi
Faisal Mahmoud | Kaynak: Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu

• 28 nolu cenaze Javid Ahtar’a ait. 13 Temmuz’da gölden çıkarıldı, kimsesizler mezarlığına defnedildi.

• 24 nolu cenazenin Adnan Mustafa’ya ait olduğu belirlendi. 12 Temmuz’da gölden çıkarıldı, Van Adli Tıp Kurumu morgunda tutuluyor. (Yakınları cenazeyi almak için basvuru yaptı)Reklam

Adnan Mustafa
Adnan Mustafa | Kaynak: Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu

-25 nolu cenaze ise Wafa Haider’e ait. 12 Temmuz’da gölden çıkarıldı, Adli Tıp Kurumu morgunda tutuluyor.

Wafa Haider
Wafa Haider | Kaynak: Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: