Avrupadan

Avrupa Birliği’nden mülteci göçüne karşı ortak platform

DW Türkçe'de yer alan habere Avrupa Birliği (AB) ile Balkan ülkelerinin aralarında bulunduğu 20 kadar ülke, Avrupa’ya mülteci göçünü engellemek için yeni bir platform kurma kararı aldı. Amaç, sınır güvenliğini arttırarak, mültecilerin hızlıca geri gönderilmesi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Perşembe günü bir araya gelen içişleri bakanları ile AB yetkilileri, doğu Akdeniz rotası üzerinden “yasa dışı mülteci göçü ile mücadele için” koordinasyon platformu kurulmasına karar verdi. Bu platform mültecilere karşı sınırların korunmasına ek olarak iltica hakkı tanınmayan mültecilerin geri gönderilmesi ve AB arasında koordinasyon sağlanması hedefleniyor.

Toplantının ardından açıklama yapan mülteci karşıtlığı ile Avusturya Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Karl Nehammer, “Paralel yapılar yaratmak istemiyoruz. Var olan birimlerin etkinliğini arttırmak istiyoruz” diye konuştu. Nehammer, platformun merkezinin Viyana olacağını duyurdu.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer (sol) ile Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer

“Erken uyarı sistemi olabilir”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, platform üzerinden ülkeler arasında kurulacak kuvvetli işbirliğinin “bir erken uyarı sistemi” görevi görebileceğini belirtti. “Batı Balkan rotasında, koronavirüs pandemisi öncesindeki döneme benzer bir göçmen yoğunluğu gözlemliyoruz” diyen Seehofer, Almanya’ya günde 300 ile 400 arasında göçmenin geldiğini, bu rakamın pandemi öncesindeki seviyeye eşdeğer olduğunu belirtti. Seehofer, “Bütün göstergeler gösteriyor ki konuyla ilgili baskı artarak devam ediyor” diye konuştu.

Seehofer, yıl sonuna kadar yeni bir Avrupa iltica politikası üzerinde siyasi bir anlaşmaya varmayı amaçlıyor. Seehofer konuyla ilgili olarak, “Bütün üye ülkeler Avrupa’ya göç konusunda yeni bir dizi kurala ihtiyacımız olduğu konusunda hemfikir” dedi. Göç konusunda AB’de var olan düzenin “iyi işlemediğini” belirten Seehofer, göçmen iş gücünün yasal olarak hareket edebilmesi için yeni yolların da bulunması gerektiğini söyledi. Almanya, devraldığı 1 Temmuz itibarıyla AB Dönem Başkanlığını sene sonuna kadar sürdürecek.

Mayıs’ta göçmen geçişi arttı

AB Sınır Koruma Ajansı’nın (Frontex) verilerine göre Mayıs ayında Ege Denizi üzerinden Türkiye’den Yunanistan’a bin 250 mülteci geçti. Frontex bu rakamın, koronavirüs nedeniyle seyahat kısıtlamalarının en fazla uygulandığı Nisan ayında kaydedilen mülteci geçişinin sekiz katı olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan AB Göç Komiseri Margaritis Schinas da açıklamalarda bulunarak üzerinde anlaştıkları politikanın 2015’te yaşanan göç krizinden alınan dersleri içerdiğini belirtti. Schinas, “Avrupa, göç konusunda ikinci defa başarısızlığa uğrayamaz” dedi.

Suriye’deki iç savaşın artması nedeniyle 2015 yılında çoğunluğu Ege Denizi’nden olmak üzere Türkiye’den Yunanistan’a 1 milyondan fazla mülteci geçmişti. AB içerisinde büyük bir kriz yaşanırken, mülteci çoğu Almanya’ya gelmişti.

1 yorum

  1. Öneri faşist Avusturya’dan gelince iki kere düşünmek gerekiyor. Alınan herhangi bir kararın mültecilerin iyiliğine olacağını düşünmüyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: