Medya

Suriyeli mülteci gazeteciler: Basın Bayramı’nda derin bir acı hissediyoruz

Basın Bayramı'nda konuştuğumuz Suriyeli mülteci gazeteciler, her 24 Temmuz'da büyük ve derin bir acı hissettiklerini dile getirerek, basının hak ettiği özgürlüğe kavuşması gerektiğine dikkat çektiler. Gazeteciler, Türkiye'den de mesleklerini yaparken karşılaştıkları engellerin kaldırılmasını talep ettiler.

JİYAN CİN / Gaziantep

Türkiye’nin gazetecilik tarihinde önemli bir yeri olan 24 Temmuz tarihi Gazetecilik ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Basında sansürün kaldırılışının 112. yıl dönümünde bu yıl Türkiye’de mesleğini devam ettiren Suriyeli gazetecilere yönümüzü çevirdik. Savaşın ağır etkilerine rağmen zor olan mesleklerden gazeteciliği sürdüren Suriyeli basın emekçilerine “Suriye ve Türkiye’de basın özgürlüğünü ”sorduk.

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşından sonra Türkiye’ye yerleşen Suriye’nin basın emekçileri savaşın etkilerine rağmen mesleğini Türkiye’de sürdürmeye devam etti. “Suriye’de hem rejim hem muhaliflerin tehdidi altındaydık” Suriye’de iken “Halep Today” televizyon kanalında çalışan Mezin Abu Temam, 2014 yılında Türkiye’ye yerleşerek gazetecilik mesleğini serbest olarak devam ettiriyor.

Abu Temam

Suriye’de mesleğini sürdürürken meslektaşlarıyla tehdit altında yaşadıklarını belirten Abu Temam, bu tehditlerin sadece kendilerini değil, aileleri ve sevdiklerine de ulaştığını belirtti. Rejim tarafından takip edildiklerini geldiklerini söyleyen Abu Temam, uçaklar bizi hedef almaya başlayarak bomba atmaya başlıyordu çünkü hakikatleri takip ediyor ve haber yapıyorduk, dedi.

Hakikatleri fotoğraflamaya, çekmeye ve yazmaya çalışırken birçok arkadaşını kaybettiklerini vurgulayan Abu Temam: ”Daha sonra DAEŞ gibi birçok örgüt çıkmaya başladı ve ÖSO da birkaç parçaya bölünmeye başladı. Biz sürekli takipteydik ve gerçeğin peşindeydik. Tabi ki gruplar çok olduğu için ve bu gruplara uymayan haberler olduğu zaman her gruptan ayrı ayrı tehdit alıyorduk. Hem rejim hem de muhalif gruplardan sürekli tehdit alıyor ve baskı altındaydık. İşte bu sebeplerden dolayı gazeteciler sürekli baskı altındaydı. Gazeteciler de baskı gördükçe oradan çıkmak istiyordu. Bırakıp çıkmak zorunda kalanlardan biri de benim çünkü tehlikenin boyutu çok büyümüştü” ifadelerini kullandı.

“Eğitimini Aldığım Gazetecilik Mesleğini Yapmak İstiyordum”

Türkiye’ye geldiği zaman çok zorlandığını söyleyen Suriyeli serbest gazeteci iş bulmakta çok zorlandığını fakat eğitimini aldığı gazeteciliği yapmak istediğini ifade etti. Abu Temam: ”Zorluklar çok büyüktü. Bir taraftan da çalışma izni, seyahat izni, resmi kurumlarda çalışabilmemiz için emniyetten bir sürü izin belgesi almamız gerekiyordu. Bunları ayarlamak için de zorlu bir süreçten geçtik ve hala devam ediyor. Suriyelilerin haberini bildirmek için ya da Türkiye’nin Suriye ile ilişkileri konusunda herhangi bir haber duyduğumuzda gitmek istediğimizde gidemiyorduk. Haberleri doğrudan sunamıyoruz çünkü önümüzde izin engeli var. Bunların hepsi biz gazeteciler için büyük bir engel. Bu gibi engeller önceden çok daha çetindi ama şimdi yavaş yavaş çözülmeye başladı çünkü çalışma izni verilmeye başlandı. Mesela ben çalışma izni aldıktan sonra daha rahat çalışmaya başladım. Ama bazı arkadaşlarım hala izin konusunda sıkıntı yaşıyor. Ben bir Suriyeli gazeteci olarak bizim için direnen, bize yardımcı olmaya çalışan tüm gazeteci ve diğer arkadaşlara minnettarım” şeklinde konuştu.

“Türkiye’den biz Suriyeli gazetecilerin işini yapabilmesinin önündeki bu engelleri aşmamızda bize yardımcı olmalarını talep ediyoruz”, diyen gazeteci: ”Biz de özgürce ülkemiz için doğru ve tarafsız haberler yapmaya devam etmek istiyoruz. Çünkü biz Suriye’de güvende değildik, özgür bir ortam yoktu diye ayrıldık. Dilerim ki biz de özgür bir şekilde mesleğimizi icra edebiliriz” dedi.

“Türkiye’den Bize Kolaylık Sağlamasını İstiyoruz”

Suriyeli gazeteci Abu Temam, Türkiye’nin basın tarihinde önemli yeri olan 24 Temmuz’da yetkililerden Suriyeli gazetecilerin mesleğini daha rahat icra edebilmeleri için birtakım taleplerde bulundu:” Türk hükümetinden ve Türk siyasilerden bizi önemsemelerini istiyoruz. Mesela, görevimizde karşımıza çıkan engeller için Suriyeli gazetecilere özel bir izin belgesi çıkarılabilir.”

“Suriye Basın Özgürlüğünde Son Sıralarda”

Dana Saabani

Suriye’de gazetecilik yapan ve savaş sebebiyle 2016 yılında Gaziantep’e yerleşen serbest gazeteci Dana Saabani ise, Suriye’de ekonomi ve çocuklarla ilgili benzeri haberlerle ilgilendiğini ifade ederek şu şekilde konuştu:” Açıkçası Suriye’de çok rahat çalışamıyorduk. Çok baskı vardı. Hatta kontrolsüz bir baskıydı. Bütün dünya genelinde gazetecilik ve basın özgürlüğü konusunda Suriye 174. sırada yer alıyor. Bu çok kötü bir sayı bizim için. Suriye’de politika haberleri yapacaksa bir gazeteci, kendisi için tutuklanma, kaçırılma, işkence, ceza gibi tehditler mevcuttu. Rejimin basın emekçilerine ne yaptığını her yerde görüyorsunuz. Hatta yeni bir moda çıkmıştı “ sen siyasi veya rejim ile ilgili bir haber yapılacaksa gazetecinin tüm mal ve mülküne el konulacak” tehdidi gelirdi. Bu tehditler sadece gazeteci ile kalmıyor, ailesine de yapılıyordu. Bu gibi sebeplerden mesleğimizi özgürce icra edemiyorduk Suriye’de.”

“Vicdanımın Rahat Ettiği Haberleri Sunmaya Başladım”

Gazeteci Saabani: ”Bu baskı ve tehditler yüzünden bütün gazeteciler Suriye dışında habercilik yapmak isterdi. Ben de Suriye’den çıktıktan sonra daha önemli siyasi haberler yapmaya başladım. Kendi vicdanımın rahat ettiği haberleri sunmaya başladım. İnandığım şeyleri korkmadan, güven içinde haberlerde sunmaya başladım. Çünkü ordayken gazeteciler olarak hepimiz tehdit altındaydık. Türkiye’ye çok teşekkür ederiz çünkü bize kapılarını açtı ve yer verdi. Bize mesleğimizi sürdürmek için izin ve yer verdi. Yalnız Suriyeli gazetecilerin mesleğini daha kolay ve rahat yapabilmeye engel teşkil eden bazı kısıtlamalar var. Türkiye’de çalışan Suriyeli gazeteciler olarak bizi sınırlayan sorunlar var diyerek gazetecilik çalışmalarının yolunu sınırlayan, seyahat izni benzeri engellerin olduğunu belirterek yetkililerden daha rahat çalışmak için destek beklediğini ifade etti.”

“İnşallah Basın Hak Ettiği Özgürlüğe Kavuşur”

Türkiyeli gazetecilerin ve Türkiye’de gazetecilik yapan Suriyeli gazetecilerin 24 Temmuz basın bayramını kutlayan serbest gazeteci Saabani, basın bayramında hep çok büyük ve derin bir acı hissettiğini belirtti. Neden böyle hissettiğini ise “Çünkü birçoğumuzun sadece gazetecilik yaptığı için kaybettiği bir arkadaşı, dostu, ailesinden biri oldu” ifadeleriyle belirtti. Suriyeli gazeteci “İnşallah bugünler biter ve basın hak ettiği özgürlük ve güvene kavuşur” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: