Haberler

Malta açıklarındaki 95 mülteci 40 saatin sonunda karaya çıkabildi

Dün Kuzey Afrika’dan açılan mülteci botunun motoru Malta açıklarında bozulurken bot da su almaya başladı. 95 mültecinin bulunduğu bottan Alarm Phone ekibine ulaşan mülteciler boğulma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını dile getirdiler.

Alarm Phone ekibi twitter hesabı üzerinden yaptığı bilgilendirme Malta ve İtalyan yetkililerin bilgilendirildiği ancak kurtarma için harekete geçirilmediği belirtildi.

Mültecilerin yardım talebinin üzerinden 34 saatten fazla süre geçmesine rağmen henüz bir adım atılmış değil. Mülteci botunun yakınlarından geçen ticari gemiler ve balıkçı tekneleri ise yardım etmeye korkuyor, uzaktan izlemekle yetiniyor.

Mültecilerin bildirdiğine göre iki kişi gemilerden yardım istemek için denize açıldı ve birinden haber alınamadı. Mülteciler “Boğuluyoruz. Ne bekliyorlar. Ölmemizi mi?” çığlığı ile yardım istiyor.

‘Avrupa Mültecilerin Boğulmasını Görmezden Geliyor’

Alarm Phone ekibi sosyal medyadaki paylaşımlarında, Avrupa’nın mültecilerin boğulmasını görmezden geldiğini belirterek “İnsanlar ne kadar süre acı çekecek ve boğulma riski altında kalacak? Ne kadar süre hayatta kalabilirler? Bu hayatlar önemli değil mi” diye sordu. Avrupa devletlerini ölümler yaşanmadan kurtarma operasyonu düzenlemeye çağırdı.

‘Bebek Ölmek Üzere’

Mültecilerden gelen son mesajda “Çok susadık. Dünden beri hiç suyumuz yoktu. Bize bebek için su vermek zorundalar. Bebek ölmek üzere. Teknemiz sadece 1-2 saat daha stabil olabilir” denildi.

Sosyal medya kullanıcıları yaptıkları çağrı ile hem Avrupa Birliğine hem de Birleşmiş Milletlere harekete geçme çağrısında bulundu.

IOM Açıklama Yaptı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) İtalya Şubesi Sözcüsü Flavio Di Giacomo da Twitter hesabından, Alarm Phone’un çağrısını paylaşırken, “Göçmenler, denizde kurtarılmayı bekliyor. Derhal kurtarma operasyonu yapılmalıdır, onları acilen kurtarmak gerekiyor. Bu teknelerin güvenlikten yoksun ve seyir için uygun olmadığını, her an sıkıntı yaşanabileceğini hatırlayalım” dedi.

Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan göç yollarından biri olarak öne çıkıyor. Söz konusu rotada, kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden sivil toplum kuruluşları, “insan hakları ihlalleri” ve “güvenlik” gerekçesiyle Trablus’a götürmedikleri mültecileri en yakın güvenli liman olarak kabul edilen İtalya ve Malta başta olmak üzere Avrupa’ya taşımak istiyor. İtalya ve Malta ise mültecileri kurtarmada ya da ülkeye kabul etme sürecini ağırdan alıyor. 

Alarm Phone’nun son paylaşımına göre Malta Silahlı Kuvvetleri, mültecileri yakışık 40 saat sonra kurtardı Alarm Phone’nun açıklamasında Malta’nın uzunca süre yardım etmemesinin şoke edici olduğu ve sistematik gecikmeleri şiddetle kınadıkları belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: