Avrupadan

İtalya’da mülteciler zorla tutuldukları merkezden kaçmak zorunda kaldı

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, Sicilya'nın güneyindeki Porto Empedocle limanına getirilen mülteciler, zorla tutuldukları merkezden barınma koşullarından dolayı kaçmak zorunda kaldı.


Söz konusu karşılama ve kayıt merkezinin kapasitesinin 100 kişilik olduğu ancak, olay sırasında 526 mültecinin merkezde olduğu bildirildi.

Porte Empedocle Belediye Başkanı Ida Carmina, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, “Penceresiz bir yapı içinde tutulan 500’ü aşkın mülteci var. İçerisi fırın gibi ve boğulma riski var. Hükümet, buna müdahale etmeli. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu dahil herkese yaptığım çağrıdır bu” dedi.

Diğer yandan, benzer bir hadise dün Caltanisetta kentindeki mülteci karşılama merkezinde de yaşanırken, kaçmayı başaran 184 mültecinin 120’si, güvenlik güçleri tarafından bulunduğu, 60 kadarını ise arama çalışmalarına devam edildiği bildirildi.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese’nin Sicilya Bölgesel Yönetim Başkanı Nello Musumeci’yi arayarak, adadaki mülteci karşılama merkezlerindeki yoğunluğun azaltılacağını söylediği basına yansıdı.

İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, hem son günlerde çok sayıda mültecinin geldiği Lampedusa’da hem de Porte Empedocle’de sağlık açısından durumun kontrol altında olduğunu, mültecilere yapılan Covid-19 testlerinin negatif çıktığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: