Geçişler

Van Gölü mülteciler için nasıl Ege Denizi’ne döndü?

17 yaşındaki Pakistanlı Husnain Mehdi ve 60 göçmenin hayatı Van Gölü’nün 107 metre derinliğine gömülmüş bir balıkçı teknesinde sona erdi. Peki göçmenler neden Van Gölü’nü geçmeye çalışıyordu? Ege’de batan mülteci gemisi haberleri artık Van Gölü’nden geliyor?

“Hadi biz çok kötüydük de, peki sen melekleri bulabildin mi bari?”

Serbestiyet’ten Mehmet Aksakal’ın haberine göre, Tiktok sayfasındaki videosunda gözlerinde yaşlarla Urduca aşk filmindeki bu repliğe eşlik eden 17 yaşındaki Pakistanlı Husnain Mehdi’nin kısa hayatı, Van Gölü’nün 107 metre derinliğine gömülmüş bir balıkçı teknesinde sona erdi

27 Haziran gecesi saat 23.00’de Van Gölü’nün Çarpanak adası açıklarında batan teknenin enkazı ancak 11 gün sonra bulunabildi. O günden bu yana da tekne ve civarından her gün yeni bir ceset çıkarılıyor. Beş gün aradan sonra dün bir cesedin daha bulunmasıyla sayı 61’e çıktı.

Kazadan kurtulan tek kişi yüzerek kıyıya ulaşmayı başaran iki kaçakçıdan biri. Tutuklanan kaçakçının verdiği ifadeye göre 27 Haziran gecesi Van’ın Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nden o balıkçı teknesine 7o-8o kişi binmişti. Ama teknede 100-110 kişinin olma ihtimali de var.

Van Gölü’nü tekneyle geçerek Tatvan’a ulaşmaya çalışan göçmenlerin çoğunluğu Afgan ve Pakistanlılardan oluşmaktaydı.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:1595624282901-gokcer-tahincioglu.jpg
Cesetleri kurtarma çalışmalarını Van Jandarma Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Deniz Kuvvetleri ROW Timi ve Sahil Güvenlik ROW Timi birlikte yürütüyor.

21 mülteci Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi

Mültecilerin cenazeleri 15 gün içinde aileleri tarafından alınmazsa kimsesizler mezarlığına defnediliyorlar. Üç cenaze teşhis edilemeyecek durumda ama gölün soğuk suları yüzünden diğer cenazeler teşhis edilebiliyor. Cenazelerin fotoğrafları çekilerek teşhis için ilgili ülkelere gönderiliyor.

Bu bir ay içinde teşhis edilemeyen ya da aileleri tarafından alınmayan 21 cenaze numaralandırılıp Van kimsesizler mezarlığına gömüldü. Dokuz cenaze Türkiye’deki yakınları tarafından teslim alındı.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:van_da_cesetlerine_ulasilan_20_multeci_ulkelerine_gonderildi_h258698_6898e.jpg
Van Kimsesizler Mezarlığı’na gömülen sahipsiz göçmenlerinden biri için kılınan cenaze namazı… Foto: Wanhaber)

29’unun Afgan vatandaşlarına ait olduğunu, 5 cenazenin uçakla Afganistan’a getirildiğini, kalan cenazelerin de Cumaya kadar getirileceğini açıkladı.

Pakistan hükümeti ise kazayla pek ilgili değil.

17 yaşındaki Pakistanlının Van Gölü’nde ne işi vardı?

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonundan Avukat Mehmet Kaçan’a ulaşan mültecilerin aileleri sayesinde dört cenazenin Pakistan vatandaşı olduğu tespit edildi.

O ailelerden biri 17 yaşındaki Husnain Mehdi’nin ailesi.

Sosyal medya hesabından mutlu, kalabalık bir aileden geldiği görülen Mehdi, 17 yaşında Batı’da daha iyi bir hayat için evinden çıkıp  yollara düşmüştü.

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:Edcd_07XkAAXhnu-1.jpg
Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:Edcd_00XoAAdqE3.jpg
Husnain Mehdi’nin sosyal medya hesabında mutlu aile fotoğrafları kaldı. (Kaynak: İsmail Saymaz)

Peki 17 yaşında Pakistanlı bir genç nasıl Van’a kadar gelmişti ve neden yola karadan devam etmeyip, kalabalık bir balıkçı teknesiyle Van Gölü’nü geçmeye çalışmıştı? Nasıl oldu da Ege’de batan mülteci gemisi haberleri artık Van Gölü’nden geliyor?

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: