Özel Haber

Suriyeli mültecilere ırkçı saldırı: Ya ülkenize gidin, ya da biz sizi burada öldüreceğiz

Hatay’da Pazar akşamı parkta oturan bir grup Suriyeli mülteci genç, ırkçı saldırıya maruz kaldı. Mülteci gençlerden biri 3 gün yoğun bakımda kalırken mülteciler, saldırganların kendilerine “Ya ülkenize gidin, ya da biz sizi burada öldüreceğiz” dediklerini dile getirdiler.

Siyasetçilerin söylemleri ve medyada mültecilerle ilgili çıkan yalan haberler yine ırkçı saldırıların yaşanmasına sebep oldu. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan 5 Suriyeli mülteci genç Pazar akşamı park gibi bir alanda oturdukları sırada ırkçı saldırıya uğradı. Sekiz, dokuz kişilik grup, Suriyeli mülteci gençlere saldırdı.

Suriyeli mülteci gençlerden üçü saldırıdan kaçarak kurtulmayı başarırken 18 yaşındaki Anas Hassani saldırıda ağır yaralandı. Yine 18 yaşındaki Mufevvad Alibrahim de saldırıda yara aldı. Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Suriyeli mülteci Anas Hassani, yoğun bakıma alındı. Kafatasında kırık olduğu belirlenen Anas Hassani, Çarşamba akşamına kadar yoğun bakım servisinde tutuldu. Mufevvad Aliibrahim ise tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

Anas Hassani’nin saldırı sonrası görüntüleri sosyal medyada yayınlandı. Videoda duyulan bir ses gencin Suriyeli olduğunu ifade ederken, saldırganların Türk olduğunu ve saldırı yerinde toplandıklarını gördüğünü dile getiriyor. Saldırıya uğrayan Suriyeli mülteci gençler, emniyette saldırganlar hakkında şikayetçi oldu.

‘Biraz Oturup Eve Dönecektik’

Irkçı saldırıya uğrayan gençlerden   Mufevvad Alibrahim, Mülteci Medyası’na konuştu.  Üniversite sınavına hazırlanan bir grup genç olduklarını dile getiren Alibrahim “Pazar akşamı hava almak, dinlenmek için dışarı çıkmıştık. Akşam dokuz gibi idi. Biraz oturup, sohbet edip eve dönecektik. Yakınlarımızdaki bu grup önce bizi çağırdı, arkadaşlarım kaçtı. Bana saldırdılar. Öldürmeye çalıştılar. Bıçakla vurmak istediler. Arkadaşım Anas beni kurtarmak için geri döndü. Onu yere vurdular, tekme attılar, bayıldı. Sonra bana saldırdılar. Beni bir Türk teyze binanın içine aldı. Orada bayılmışım. Sonra ambulans, polis geldi. Hastaneye götürdüler” dedi.

‘Polis Gelse Sizi Bırakmayacağız’

Saldırganların kendilerine “Polis gelse sizi bırakmayacağız. Ya ülkenize gidin, ya da biz sizi burada öldüreceğiz” dediklerine belirten Alibrahim şunları söyledi “Saldırganlar bizden yaşca büyüktü. Saldırganlardan birisini tanıyordum. Daha önce görmüştüm. Ona Mehmet Ali diye sesleniyorlardı. Etrafta çok kişi vardı ve kimse sesini çıkarmadı, engellemedi. Şimdi biraz acım var. Ben Anas için endişeliyim. Bilmiyorum hala saldırının etkisindeyim”.

‘Kendim İçin Kardeşlerim İçin Korkuyorum’

İlk defa böylesi bir saldırıya maruz kaldığını belirten Alibrahim “Biz normal bir öğrenciyiz. Biz ne yaptık ki? Onlar bize öldürmek için geldiler. Üç gündür hiç uyumadım, yemek bile yemedim. Kendim için korkuyorum, küçük kardeşlerim için korkuyorum. Polis gözaltına alsa bile yine bize saldırabilirler. Biz şimdiye kadar kimse bize bir şey demesin diye ağzımızı açmadık. Kendimizi misafir olarak hissediyoruz, korkuyoruz” diye konuştu.

Anas’in Abisi: Bu Grup Daha Önce De Suriyelilere Saldırmış

Anas Hassani (Çarşamba Akşamı Çekildi)

Saldırıda ağır yaralanan Anas Hassani’nin abisi Ahmet de “Kardeşim 3 gün sonra yoğun bakımdan çıktı. Şu anda kendisinde değil, çok az konuşabiliyor, çok yoruluyor ve şimdilik bir şey hatırlamıyor. Doktorlar beyninde kanaması ve kafatasında kırık olduğunu söyledi. Şimdilik iyileşiyor, zamana ihtiyacı var. Polisle bu akşam konuştum. Araştırıyorlarmış, inşallah en kısa sürede bulacaklar. Öğrendiğimiz kadarı ile daha öncede bu grup Suriyelilere, sataşmış ve saldırmış ama ilk defa bu kadar büyük saldırmışlar. Bu kişiler tutuklanmalı. Belki de o kadın gelmese hem kardeşim hem de arkadaşı ölecekti. Kafalarına vurmuşlar. Öldürmeye çalışmışlar. Biz saldırganlardan şikayetçi olduk. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız” dedi.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: