Geçişler Raporlar Sivil Toplumdan

Hak İnisiyatifi, Van Gölü sınırındaki mültecilere ilişkin raporunu açıkladı: Yürüyerek, aç kalarak, banyo yapmadan günlerce yürüyoruz

Hak İnisiyatifi, Van Gölü sınırında göç halindeki mültecilerle görüşerek rapor hazırladı. Raporda mülteciler, yürüyerek, aç kalarak, banyo yapmadan günlerce yürüdüklerini dile getirdiler.

Afganistan, Pakistan ve İran’dan gelen mültecilerin geçiş güzergahında olan Van Gölü’nde 27 Haziran 2020 tarihinde bir teknenin battığı basına yansımış ve başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 61 mültecinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Bu kaza Van Gölü’nde ilk mülteci botu kazası değildi. Son olarak 26 Aralık 2019 tarihindeki mülteci botunun batması sonucunda ise 7 mültecinin cansız bedenine ulaşılmış ve 64 mülteci ise kurtarılmıştı.

Hak İnisiyatifi, mültecilerin uğrak noktalarından birine dönüşmüş olan, Van Gölü kıyısındaki önemli merkezlerden Bitlis’in Tatvan ilçesinde mültecilerle görüşerek rapor hazırladı. Rapor için ayrıca mültecilerle dayanışma gösteren sivil toplum kuruluş temsilcileri ile görüşüldü ve mültecilerin yaşadıkları alanlarda gözlemlerde bulunuldu.

Fotoğraf rapordan alındı

Raporda, göçmen kaçakçılarının polis kontrol noktalarını aşmak amacıyla mültecileri, Van Gölü üzerinden tekneyle taşıdıkları belirtilirken “Tatvan’a ulaşan ve otogar mevkiinde kümeleşen göçmen gruplar, Batı illerine ulaşmak için beklemektedir. Çeşitli sivil toplum örgütlerinin değişik zamanlarda insani yardım amacıyla göçmenlere yardım ettikleri, zaman zaman belediyenin de sıcak yemek ve konaklama konusunda yardımcı olduğu ancak bu yardımların sürdürülebilir olmadığı, Covid-19 virüsünün oluşturduğu olağanüstü durum neticesinde göçmenlerin gündemden düştüğü değerlendirilmiştir” denildi.

Mütecilerin insani ihtiyaçlara (duş, tuvalet, kişisel temizlik) erişimlerinin olmadığının ifade edildiği rapor şöyle sürdürüldü “Otogar çevresindeki beton alanlarda özellikle kış aylarında zorluklar yaşadıkları ve aç kaldıkları gözlemlenmiştir. Kişisel hijyen koşullarının olmaması, yeterli beslenmeme ve konaklama koşullarının bulunmamasının çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığı, hasta olan kayıt dışı düzensiz göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişim sağlayamadığı ifadelerinden anlaşılmıştır”.

Fotoğraf rapordan alındı

Mültecilerle Yapılan Görüşmelerden Alıntılar;

Emir Muhammed (18) – Afganistan: Afganistan’dan Pakistan’a, Pakistan’dan da İran’a geçtik. İran-Türkiye sınırını kaçak yollarla geçerek buraya geldik. Daha önce Türkiye’ye gelen köylülerimiz bizi haberdar etti. Onların gösterdiği aracılara 700-800 Dolar vererek buraya geldik. Buradan İstanbul’a gitmek istiyoruz. Afganistan’da iş yok, Talibanlar var… Ülkemiz fakir, çalışma alanı da bulamıyoruz. İstanbul’da iş bulacağımızı düşünüyoruz. Askerlik görevim bitince ben de Afganistan’dan ayrıldım. Ailem, annem, babam hepsi İstanbul’da. Afganistan’da merkezi yerlerde yaşayanlar değil kırsalda yaşayanlar ülkeyi terk ediyor. Göçenler ağırlıklı olarak 14-25 yaş arasında yer alıyor. İran’dan geçerken İranlı askerler şiddet uygulayarak paramıza el koydu. 2 gündür hiçbir şey yemiyoruz. Ayaklarımız yürümekten su topladı. Bugün Tatvan’a yeni vardık. İletişim kurduğumuz arkadaşlarımız çoğunlukla İstanbul’da Zeytinburnu’nda ikamet ediyor.

Hidayetullah OSMANİ (17) – Afganistan: Türkiye bizim için güzel bir ülke. Göçen Afganların çoğu İstanbul ve Düzce gibi batı illerine gidiyor. Ailem Afganistan’da kaldı… Geldiğimiz güzergahta yol koşulları, barınmama ve hırsızlık gibi durumlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Aracılar 1400 dolar alarak Afganistan’dan İstanbul’a kadar bizi götürüyorlar. İstanbul’da 1 yıl çalışarak bu parayı ödüyoruz. Biz gidince geride kalanlara yardımcı oluyoruz, para gönderiyoruz. İmkân bulunca onları da getirmeye çalışıyoruz. Sınırda Taliban militanlarına yakalanınca bizi geri gönderiyorlar, sınırı geçmemize izin vermiyorlar.

Abdulkadir TALİMİ (22) – Afganistan: İş bulamadığımız için Türkiye’yi tercih ettik, okuyabilirsem burada okumaya çalışacağım. Daha evvel buraya geldik, deport edildik. İstanbul Tuzla’daydık. Patronum Türk’tü. Şikâyet etmişlerdi ve öyle aldılar. İstanbul’a gidince kalacağım bir yerim yok, gidince arayıp bulmaya çalışacağım. Aracılar bizi buradan alıp İstanbul’a götürecekler. Yaşadığımız zorlukları kimse bilmiyor, ayağımızın altına bakarsanız görürsünüz. Yürüyerek, aç kalarak, banyo yapmadan günlerce yürüyoruz.

Fotoğraf rapordan alındı

Raporda Yer Alan Öneriler

Raporda mültecilerin insani yaşam koşullarının sağlanması ve ihtiyaçlarının giderilmesi için merkezi hükümetin yerine getirmesi gerekenlere ilişkin tespitler de yer aldı.

• Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne koyduğu coğrafi çekince kaldırılmalı ve tüm milletlerden gelen kişilerin çalışma ve seyahat hürriyeti de dâhil olmak üzere sözleşmede yer verilen haklardan yararlanmaları sağlanmalıdır.

• Hâlihazırda yalnızca Suriyeli göçmenlere uygulanan ve “geçici korunanlara” verilebilen çalışma izinlerinin “şartlı mültecileri” de kapsayacak şekilde genişletilerek, bu kişilerin emek piyasasına erişimleri ve hayatlarını idame ettirebilmelerini kolaylaştırılmalıdır.

• İran sınırından giriş yapan göçmenler Türkiye’ye girişlerinden sonra kayıt altına alınmalıdır.

• Giriş yapan göçmenlere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, anayasa ve ulusal mevzuat kapsamındaki haklarını kullanması amacıyla bilgilendirme yapacak bir altyapının kurulması ve sığınmacılara bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti verecek bir birimin Van – Bitlis hattında etkin şekilde çalışması gerekmektedir.

• Özellikle Tatvan’da toplanan göçmenlerin barınma ihtiyacının insani koşullarda giderilmesi için yerel, ulusal ve uluslararası kuruluşların iş birliği yapması sağlanarak uygun barınma alanları oluşturulmalıdır.

• Tatvan’da toplanan göçmenlerin sağlık hizmeti alabilmesi için bir hizmet biriminin kurulması, Covid 19 salgınına karşı test ve karantina koşullarının oluşturulması gerekmektedir.

• Fiziksel ihtiyaçlarının uygun şekilde giderilmesi için hijyene uygun alanlar açılmalıdır.

• Göçmenlerin temiz giysi ve sıcak yemek ihtiyacı düzenli şekilde karşılanmalıdır.

• Göçmenlerin sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan profesyonel destek alması sağlanmalıdır.

• Tatvan’da konaklayan göçmenlerin aileleri ile iletişim kurmasının altyapısı sağlanmalıdır.

• Göçmenlerin yerleştirilecekleri illere güvenli şekilde ulaşımları sağlanmalıdır.

• Göçmenler üzerinden haksız kazanç elde eden ve göçmenlerin can güvenliğini tehdit eden kaçakçılıkla etkin mücadele edilmelidir.

• Göçmenlerin güvensiz koşullarda, can güvenliklerini hiçe sayan kaçakçıların kontrolünde seyahat etmesini engellemek üzere önlemler alınmalıdır.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: