Avrupadan

Mülteci kamplarında sağlık krizi derinleşiyor: Midilli’deki Covid-19 merkezi kapatıldı

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda yetersiz koşullarıyla nam salan Moria mülteci kampındaki Covid-19 merkezinin kapatıldığı duyuruldu. Sınır Tanımayan Doktorlar, hükümetin baskıları sonucu sağlık merkezinin perşembe günü kapatıldığını aktardı.

Yunanistan’da kapasitesini fazlasıyla aşan mülteci kamplarında korona virüsü salgınıyla beraber sağlık krizi derinleşirken, Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins San Frontières-MSF), Midilli Adası’ndaki Covid-19 merkezinin kapatılması için hükümetin baskı uyguladığını duyurdu. Yetkililer, perşembe günü sağlık merkezinin kapatıldığını açıklarken, 23 Mart’tan bu yana en az 17 bin mültecinin karantinada olduğu Moria mülteci kampındaki yaşam koşullarının daha da kötüye gittiği konusunda uyarıda bulundu.

MSF’nin Yunanistan direktörü Stephan Oberreit, “Midilli’deki sağlık sisteminin, salgının Moria’da neden olduğu yıkımla başa çıkamamasından dolayı devreye girdik ancak baskılar sonucunda Covid-19 merkezini kapatmak zorunda kaldık” dedi. Yetkililer, Moria kampı da dahil olmak üzere, ana karada da mülteci kamplarındaki koşullarının kötüye gittiğini dile getirdi.

Hükümete ve AB’ye Acil Yardım Çağrısı

Hükümetin uyguladığı politika değişikliğiyle beraber, mülteci statüsüyle başkent Atina’ya gelen insanlara bir ay sonra nakdi yardım ve konaklama desteği çekiliyor. Bu durumun yaklaşık 11 bin mülteci etkilediği belirtilirken, değişiklikle beraber insanların yoksulluğa itildiği ve sağlık sorunlarında artış gözlemlendiği aktarıldı.

MSF’den yetkililer, başkentte birçok mültecinin sokaklarda uyuduğunu söylerken, Yunanistan hükümetine ve Avrupa Birliği’ne acil yardım çağrısında bulundu. 

Mülteci Kamplarında Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Uzatıldı

Öte yandan Yunanistan’da, mülteci kamplarına Mart ayında getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Göç Bakanlığı’nın açıklamasında “Corona virüsü vakalarının yeniden ortaya çıkması ve yayılmasının önlenmesi” olduğu belirtildi.

Yunanistan’da Corona virüsü salgınından toplam can kaybı 203.

AFP’nin haberine göre kamplarda Covid-19’dan ölen yok. Kapasitesi 6 bin100 olan kamplarda 26 binden fazla mülteci kalıyor.

Yunanistan havalimanları ile sınırlarının turizme açılması ve sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ülkede vaka sayısında artış görülmeye başlandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: