Avrupadan Geçişler

Malta açıklarındaki teknede bulunan 71 mülteci ile iletişim kesildi: Geri mi itildiler?

Tecavüzden işkenceden ve köle olmaktan kaçan 71 mülteci dün Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmak için açıldı ancak mültecilerin bulunduğu tekne Malta'ya ulaşamadan su almaya başladı. 71 mülteci, 22 saati aşkın süredir kurtarılmayı bekliyor. Avrupa bir kez daha mültecilerin hayatını tehlikeye atıyor. Mülteci teknesi ile iletişim kesildi, Alarm Phone ekibi mültecilerin geri itilmesinden endişe ediyor. S

(Fotoğraf Arşiv)

Mültecilerin denizlerdeki geçişlerini takip eden ve acil durumda devletleri bilgilendiren sivil toplum kuruluşu Alarm Phone, en az 71 mültecinin Malta açıklarında mahsur kaldığını ve yardım beklediğini duyurdu.

Teknenin su aldığını ve batmaya başladığını bildiren Alarm Phone acil yardım çağrısında bulundu. Mültecilerin verdiği bilgilere göre 10 mülteci yardım bulmak için denize açıldı. Teknenin yakınlarındaki Neverland isimli ticari gemi ise müdahale etmeden uzaklaştı.

Ekran Görüntüsü: Alarm Phone

Alarm Phone: Boğulmalarına İzin Verme

Kurtaymayı koordine etmenin Malta’nın görevi olduğunu ama çağrılarına cevap vermediğini ifade eden Alarm Phone mültecilerin umutsuz ve susuz bir şekilde beklediğini durumun her geçen dakika daha da tehlikeli hale geldiğini de bildirdi.

İlk olarak dün dört gibi irtibat kurulan mülteci teknesi ile bu sabah saat sekiz gibi iletişim kesildi. Mülteciler son görüşmede Malta deniz kuvvetlerini gördüklerini ancak kendilerini kurtarmadığını dile getirdi. Alarm Phone ekibi, mültecilerin Libya’ya geri itilmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Adadaki Mülteci Kampı Tam Kapasiteye Ulaştı

Malta, koronavirüs sebebiyle mültecilere sınırlarını nisan ayında kapamış olsa da son haftalarda adaya birçok mülteci ulaştı. Adadaki mülteci kampının tam kapasiteye ulaştığı belirtilirken, Malta geçtiğimiz günlerde ‘Kuzey Afrika’dan gelen göç dalgasını durdurmak ve Akdeniz’in güvenliği’ konularında Türkiye ile ortak çalışma başlatmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: