Haberler

Ümit Özdağ, yalan haberle yine Suriyeli mültecilere ayrıcalık tanındığı algısı yaratmaya çalıştı

İYİ Partili milletvekili Ümit Özdağ, paylaştığı yalan haberle yine Suriyeli mültecilere ayrıcalık tanındığı algısı yaratmaya çalıştı.

Kamuoyunda mülteciler hakkındaki ırkçı ve nefret söylemi içeren açıklamalarıyla bilinen İYİ Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, son olarak Suriyeli mültecilerin araçlarının TÜVTÜRK tarafından ücretsiz muayene yapıldığına yalan bir haber paylaşarak algı yaratmaya çalıştı.

Özdağ’ın paylaştığı haberiniz.com.tr isimli haber sitesinde yer alan “Suriyeli Araçlara Ücretsiz Vize Muayenesi Yapılıyor” habere göre Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeyi takiben ülkemizde bulunan Suriye tescilli araçların muayenelerinin başladığı bilgisi verilirken, Suriye plakalı bu araçların muayenelerinin ücretsiz yapıldığı iddia ediliyor.

Haberde Suriyeli bir mülteciye ait olduğu düşünülen bir aracın araç muayene raporu da paylaşılıyor. Yalova’daki TÜVTÜRK istasyonundan verilen rapora göre aracın muayenesi ücretsiz yapılıyor ancak söz konusu aracın tekrar muayenesi yapıldığı raporun başlangıç kısmında da belirtiliyor.

İlk muayeneden geçemeyen araçların, gerekli onarım işlemlerini yaptıktan sonraki bir aylık süreç içerisindeki ikinci muayeneleri ücretsiz yapılıyor. Bu Suriyeli mültecilere özel bir durum değil. Ancak haberdeki eksik bilgilendirme üzerinden Suriyeli mültecilere ayrıcalık tanındığı algısı yapılıyor.

TÜVTÜRK’ün ‘Suriye Plakalı Araçların Muayeneleri Hakkında Önemli Duyuru’ başlıklı Türkçe açıklamasında da araç sahiplerinin ücret ödemesi gerektiği belirtilirken “Tespit edilen eksiklikleri gidererek en geç 30 gün içerisinde 1 defaya mahsus ücretsiz muayene tekrar hakkınızı aynı istasyonda kullanabilirsiniz” bilgisi de veriliyor. Duyuru okumak için tıklayabilirsiniz

Ümit Özdağ’ın paylaşımı ile ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğü de bir açıklama yayınladı. Açıklamada “’Sayın Özdağ, Ülkemizde yaşayan Suriyeliler sahip oldukları motorlu araçlar için Türk vatandaşlarının ödemek zorunda olduğu her türlü MTV, muayene ücreti vb resmi ücreti ödemekle yükümlüdür. Haber kaynağının bilgisi doğru değildir.” ifadeleri kullanıldı.

Ümit Özdağ’ın paylaşımı binlerce kez RT ve beğeni aldı, mültecilerle ilgili nefret söylemi içeren yorumlar yapıldı ancak Özdağ’a yalan haber üzerinden yaratmak istediği algıya çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: