Kadın

İzmir Kent Konseyi, mülteci kadınlar için Arapça broşür hazırladı

İzmir Kent Konseyi, mülteci kadınların şiddete maruz kaldıklarında ne yapabileceklerini ve nerelere başvurabileceklerini anlatan Arapça broşür hazırladı.

İzmir Kent Konseyi, Uluslararası İlişkiler için Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) ile imzaladığı protokol ile İzmir’de Yerel Kadın Danışma Hizmetlerinin Mülteci ve Göçmen Kadınların Erişimine Daha Açık Hale Getirilmesi projesini başlattı. Projeye İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonun de katkı sunuyor.

Proje kapsamında ilk olarak, mülteci ve göçmen kadınların şiddete maruz kaldıklarında ne yapabileceklerini ve nerelere başvurabileceklerini gösteren Arapça bir broşür hazırlandı. 3000 adet broşür, alanda çalışan sivil toplum örgütleri ve ilgili kamu kurumları aracılığı mülteci kadınlara ulaştırılacak.

Broşür ile; ev içi şiddetle mücadele politikalarının mülteci ve göçmenleri de kapsar hale getirilmesi, mülteci ve göçmenlerin sosyal hizmet ve yardım uygulamalarına erişimlerini arttırmada anadilde hizmetin öneminin kabul edilmesi, İzmir Kent Konseyi’nde kurulan mülteci çalışmaları çalışma grubunun ve İzmir Büyükşehir belediyesinde geliştirilmekte olan sosyal uyum merkezi çalışmalarının hızlandırılması amaçlanıyor.

Çalışma ile birlikte; mülteci ve göçmen kadınlar ve ailelerinin, kadın örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve kent konseylerinin, belediyelerin ve kadın örgütlerin kadın danışma merkezleri ile İzmir ŞÖNİM, İl Göç İdaresi ve uluslararası kuruluşların, İzmir’de mülteci ve göçmenlerle çalışan hizmet ve destek birimlerinin, İzmir halkının, mülteci ve göçmenlerin yaşadığı diğer illerdeki belediyeler ve hizmet merkezlerinin yararlanması ve örnek alması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: