Haberler

Saldırıya uğramasının ardından işi bıraktı, çocuğuna araba çarptı şikayetçi olamadı

Halep’ten 6 yıl önce Türkiye’ye gelen 25 yaşındaki Suriyeli mülteci Ali Hammadi, geçtiğimiz günlerde bir fabrikanın tadilatı için götürüldüğü işyerinde Suriyeli olduğu için saldırıya uğradı. Sonrasında “4 çocuğum var başımla bir şey gelirse ne yaparlar” diyerek korkusundan işi bıraktı. Onlar için çabaladığını söylediği çocuklarından birine ise araba çarptı. Şikayet etmek istediğinde “Suriye’ye git, çocuğuna onlar baksın” dendi, şikayetçi olamadı.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre Ali Hammadi, ailesi ile birlikte Halep’te çatışmaların devam ettiği süreçte Türkiye’ye gelmiş. Babasını trafik kazasında, kardeşlerinin birini muhalifler tarafında diğerini Esat’a bağlı Suriye ordusunda savaşırken kaybeden Hammadi, oradaki savaşın aslında kardeşlerin karşı karşıya geldiği bir savaş olduğunu söyledi.

Ne iş bulsa yapan Hammadi, daha önce çalıştığı bir atölyede teneke kesme işi yaparken parmağını kaybetmiş. Kimseye derdini anlatamadığını ifade eden Hammadi, parmağını kullanamaz hale geldiği için o işi bırakmak zorunda kalmış. Son çalıştığı yerde ise saldırıya uğramış. Hammadi, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Çalışıyordum, çay içmeye gittim. Sonra adını bilmediğim biri yanıma geldi, ‘Suri sen konuşma, burda da oturma’ dedi. Sonra ben çayı bıraktım, ‘Tamam içmiyorum’ deyip giderken arkamdan geldi ve ‘Sen Suriyelisin memleketine git’ diyerek çay bardağını kafama vurdu. Beni işe götüren adam da arkasını dönüp gitti. Elime bakan 4 tane çocuğum var. Ben de başıma bir şey gelir diye korktum, işi bıraktım.”

Çocuğuna Araba Çarptı

Hammadi’yle çocuklarını konuştuğumuzda başlarına bir şey gelmesinden çok korktuğunu söyleyerek şunları dile getirdi: “Çocuğuma sokakta oynarken araba çarptı. Şoför araç kullanırken telefonda konuşuyormuş. Ve çocuğuma çarpmış. Ben çalışırken haber geldi. Ben geldim, çocuğumu hastaneye götürdüm. Doktor ameliyat edip, ayağına platin takılması gerektiğini söyledi. Zaten polisler de ben çocuğumun derdindeyken, yanıma gelip ‘Vuran kişi Türk’müş şikayetçi olmazsan sana yardımcı olur’ deyip, şikayetçi olmadığım yönünde tutanak tutmuşlar. Vuran kişi hastaneye bile gelmedi. Daha sonra kendisini sosyal medyada buldum ve mesaj gönderdim. ‘Beni rahatsız edersen seni polise şikayet ederim’ dedi. Bunun üzerine kendim karakola gittim ve olanları anlatmak istedim. Oradan beni küfür ederek kovdular. ‘Suriye’ye git, çocuğuna onlar baksın’ dediler.” Kazanın üzerinden 8 ay geçmiş. Bacağında platinle yaşayan 7 yaşındaki İ. H. iyileşmek için yeni bir ameliyata hazırlanıyor. İ.H’ye çarpana ise herhangi bir yaptırım uygulanmamış.

“6 Yıldır Düzenli İş Bulamıyorum”

Kendilerine tepki gösterilmesini anlamadığını anlatan Hammadi, mecbur kaldığı için geldiklerini ifade etti. Halep’te boyacılık yaparken oturmuş bir düzenleri olduğunu anlatan Hammadi, kardeşlerini kaybedince savaş ve geçim derdi nedeniyle Türkiye’ye geldiğini söyledi. 6 yıldır düzenli bir işte çalışamadığını anlatan Hammadi, Türkiye’de de kendi mesleğini yapmak istediğini belirterek, “Ama burada fazla ev boyama işi bulamıyorum. O yüzden fabrikalarda, inşaatlarda demir profil boyuyorum. Bu işi de zorla bulmuştum. Şimdi bu olay yüzünden işsiz kaldım. Çocuklarıma nasıl ekmek götüreceğim bilmiyorum” dedi. Ev sahibi sıkıştırdığı için buzdolabını satmayı düşündüğünü ifade eden Hammadi’nin yaptığımız röportajdan sonra bir metal atölyesinde boyacı olarak iş bulduğunu öğrendik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: