Geçişler

Tır dorsesinde bulunan mülteciler sınır dışı edilecek

Samsun'da durdurulan bir tırın dorsesinde susuzluktan bitkin halde bulunan 115 mülteci için haklarında sınır dışı kararı uygulanacak.

Basına açıklamada bulunan Samsun İl Göç İdaresi Müdürü Zafer Çolak, kimlik tespit işlemleri tamamlanan mültecilerin sınır dışı kararlarının hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi.

Çolak, “Kimlik tespitinin ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından tespiti yapılacak, geri gönderme merkezlerine sınır dışı edilmek üzere sevkleri sağlanacak.” dedi.

 Çolak, şunları kaydetti:

“Genel Müdürlükle görüşmelerimizi tamamladık. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Çok hızlı bir şekilde haklarındaki kararları alıp muhtemelen Ankara ve Edirne’deki geri gönderme merkezlerine teslim edeceğiz. Oradan da sınır dışı işlemleri gerçekleşecek”.

Ne Olmuştu?

İltica hakları tanınmadığı için göçmen kaçakçıları ile anlaşmak zorunda bırakılan mülteciler, ölümü göze alarak bir tırın dorsesinde Avrupa’ya gitmeye çalışıyordu ancak içinde bulundukları tır Salı günü Samsun girişinde durduruldu. Sıcak havadan dolayı tırın brandasını yırtan mültecilerin aç, susuz ve bitkin halde oldukları görülmüştü.Gözaltına alınan tır sürücüsü ise tutuklanmıştı.

Tırdaki mültecilerden biri “Afganistan’da Taliban var, DEAŞ var, Amerika var. Terörden kaçıyorum. İstanbul’a gidip oradan da Avrupa’ya gidecektik” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: