Haberler

İHD: Suriyeli mülteci Abdulkadir Davud için adalet istiyoruz

İHD İstanbul Şubesi, Zeytinburnu sahilinde nefret cinayeti ile katledilen Suriyeli Abdulkadir Davud'un katilinin cezalandırılmasını istedi.

ETHA’da yer alan habere göre İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Zeytinburnu sahilinde yaşanan nefret saldırısında öldürülen Suriyeli mülteci Abdulkadir Davud için açıklama yaptı. 

Mültecilere yönelik nefret saldırılarının arttığı belirtilen açıklamada, savaştan ve ölümden kaçarak Türkiye’ye gelen, savaşın ağır travmasını, gündelik hayatın zorluklarını, işsizlik, yoksulluk, istismar, ağır sömürü ve temel hakların gasp edilmesinden dolayı yaşadıkları zorlukların yanı sıra bir de nefret saldırılarına maruz kaldıkarı belirtildi.

Bu topraklarda ağır koşullarda yaşamaya çalışan, hatta hayatta kalmaya çalışan Suriyeli mültecilerin katledildiğini de vurgulayan İHD, dört gün önce 21 yaşındaki Suriyeli Abdulkadir Davud’un uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

İHD, “Bu olay bir kere daha, nefret saldırıları ve şiddetin giderek artması ile egemen politika ve yaklaşımların ilişkisini sorgulamayı ve de bireysel silahlanmanın tehlikelerini tartışmayı gerektirmektedir” dedi. 

Davud’un öldürülmesinden dolayı üzüntülerini paylaşan İHD İstanbul Şubesi, yetkilileri nefret saldırılarının önlenmesi ve bireysel silahlanmaya karşı acil önlemler almaya çağırdı. İHD, mülteci Abdulkadir Davud’un katilinin en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyerek, adalet talebinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: