Dünyadan

Kanarya Adaları açıklarında bu ay 127 mülteci yaşamını yitirdi

Batı Afrika kıyılarından çıkarak İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'na ulaşmaya çalışan 127 mülteci Ağustos ayında yaşamını yitirdiği veya denizde kaybolduğu bildirildi. Moritanya'nın Nuadibi kıyılarından çıkan bir kayıkta 27 mültecinin İspanya'ya yolculuğu sırasında açlık ve susuzluktan dolayı hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Kanarya Adaları Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından İspanyol basınına verilen bilgilerde, ağustos ayında şimdiye kadar 127 mültecinin öldüğü veya denizde kaybolduğu belirtti.

Yetkililer, Batı Afrika kıyılarından kayıklarla yola çıkan mültecilerden son olarak perşembe günü 15’inin, bu sabah da 5’inin cansız bedeninin bulunduğunu açıkladı.

27 Mülteci Açlık ve Susuzluktan Öldü

Fas’ın Tarfa’ya kıyılarından çıkan bir kayığın batmasıyla 7, Sahra’nın Dajla kıyısından çıkan bir kayığın batmasıyla 10 ve Moritanya’nın Nuadibi kıyılarından çıkan bir kayıkta 27 mültecinin İspanya’ya yolculuğu sırasında açlık ve susuzluktan dolayı hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Ayrıca 6 Ağustos’ta battığı yönünde ihbar alınan bir botta bulunan 63 mülteciyi arama çalışmalarının halen devam ettiği duyuruldu.

Geçişler 6 Kat Arttı

İspanya İçişleri Bakanlığının verilerine göre geçen yıl 1 Ocak-15 Ağustos tarihlerinde deniz yoluyla 556 mülteci Kanarya Adalarına ulaşırken, bu yıl aynı dönemde 144 tekneyle toplam 3 bin 448 mülteci Kanarya Adalarına geldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: