Dünyadan

Libya’da 22 mültecinin cenazesi denizden çıkarıldı

Libya açıklarında 22 mültecinin cenazesi denizden çıkarılırken, mültecilerin geçtiğimiz Çarşamba günü batan mülteci teknesinde olduğu tahmin ediliyor.

Alarabiya.net’in haberine göre Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya Kızılayı’nın Pazar günü sahil kasabası Zwara açıklarında 22 mültecinin cenazelerini denizden çıkardığını açıkladı.

IOM’un Libya yöneticilerinden Federico Soda, Twitter’da bir plajda dizilmiş ceset torbalarının bir fotoğrafını paylaşarak “Bugün, 22 cenaze Zwara’daki Libya Kızılayı tarafından çıkarıldı.”

Geçtiğimiz Çarşamba günü, IOM ve BM mülteci ajansı çok sayıda mültecinin bu yıl şimdiye kadarki en ölümcül gemi enkazında Libya açıklarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ajanslar, Pazartesi günkü batan kazazedelerin 37’si balıkçılar tarafından kurtarıldığını, güvertede bulundukları geminin motoru Zwara’da patladığında, aralarında beşi çocuk en az 45 kişinin öldüğünü söyledi.

2020’de Bu Rotada 302 Mülteci Yaşamını Yitirdi

Trablus’un batısındaki son trajedinin bu yıl rotada hayatını kaybettiği bilinen göçmen ve mülteci sayısını 302’ye çıkardığını belirten IOM ve BMMYK, gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

Çarşamba Günü Batan Teknede Oldukları Düşünülüyor

Cenevre’deki IOM sözcüsü Safa Msehli Pazar günü AFP’ye verdiği demeçte, “gemi enkazının bildirilen yeri göz önüne alındığında” 22 cenazenin aynı batıktan olmasının mümkün olduğunu söyledi.

“Bugün alınan cenazelerin hepsi Afrikalı erkeklerdi. Hala milliyetler hakkında bilgimiz yok” diye ekledi.

Siyasi karışıklık içindeki Libya yakın zamanda, Akdeniz üzerinden Afrika’dan Avrupa’ya düzensiz göç için kilit bir yol haline geldi.

BM’ye göre, Libya kıyılarından mülteci çıkışları bu yıl Ocak ve Nisan sonu arasında 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 300 arttı.

‘Göç Akışlarını İnsanca Yönetememenin Sonucu’

Soda tweetinde şu değerlendirmelerde de bulundu “Bu acı ölümler, çatışmalardan ve aşırı yoksulluktan kaçan insanlara yönelik giderek sertleşen politikanın ve göç akışlarını insanca yönetememenin bir sonucudur”.

IOM’ye göre, geçen yıl 100.000’den fazla mülteci Akdeniz’i geçmeye çalıştı ve 1.200’den fazlası bu girişimde öldü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: