Haberler

Pompalı tüfekle öldürülen Suriyeli işçinin yakını: Bombadan kaçtık burada ölüyoruz

Adana’da Suriyeli bir genç pompalı tüfekle öldürüldü. Selahattin Elhasan Elcunid (27) yaşamını yitirirken, saldırıdan sağ kurtulan akrabası Ahmet Yahya Muğeybir Evrensel Gazetesi’ne konuştu.

Daha önce polis kurşunu ile can veren Ali El Hemdan’ın akrabası da olan Muğeybir, “Suriye’de bombadan kaçtık, burada mı ölelim? Hepimiz İş için, çocuklarımız için gelmişiz. Bunu her yerde konuşacağım, çünkü beş ayda ikinci ölüm oldu” dedi.

Adana’da pazar günü öğle saatlerinde Seyhan İlçesi’ne bağlı Şehit Duran Mahallesi Manisalı Ali Bey Caddesi’ne Suriyeli mülteci Selahattin Elhasan Elcunid, pompalı silahla öldürüldü. Olayla ilgili haber ajansları Elcunid’in kendisini öldüren kişi ile kavga ettiği bilgisini geçti. Ancak saldırı sırasında Selahaddin’in yanında olan ve saldırıdan sağ kurtulan Ahmet Yahya Muğeybir, Selahaddin ve kendisinin bir kavga anında tesadüfen orada olduğunu ve bunun kameralarda da görülebileceğini anlattı.

Video: Evrensel Gazetesi Haber: Volkan Pekal – Mesut Baylav

‘Kavganın İçinde Kaldık’

Muğeybir, yaşanan olayı şu şekilde anlattı: “Her hafta Pazar günü Selahattin ile gezmeye gideriz. Ben 12.30 gibi onu motosikletimle aldım. Gidip kahvede oturduk. Kahve içtik, biraz gezdik. Saat 2-3 arası geri dönerken bir kavga gördük. Kim kiminle kavga etmiş bilmiyoruz. Biz yolumuzu değiştirdik. Ara sokağa girdik. İleriden geri ana yola çıktık. Biz yola doğru rampayı çıkarken baktık 4 kişi var. Birinin elinde bıçak var, birinin elinde silah vardı. Caddeye çıkan rampada biri bize bıçakla vuracaktı. Selahattin kendini kurtarmak için bir tarafa atladı. Ben de motorla birlikte düştüm. Ben ilerlemek için motoru kaldırdım. Bir baktım direkt sıktılar. İki el sıktılar. Ama biz yolcuyduk. Kavgayla alakamız hiç yoktu.”

‘Suriyeli Olduğumuz İçin Mi Öldürdünüz’

Selahattin’in demir kaynak işlerinde çalışan bir işçi olduğunu anlatan Muğeybir, “Adam sabah işine gidiyor, akşam geri geliyor. Kavga edecek birisi değil. Çok temiz, akıllı birisi. Niye böyle yaptınız, kim olduğunu, ne olduğunu sormadan direkt sıktınız? Niye böyle öldürdünüz? Suriyeli olduğumuz için mi?” diye sordu.

‘Biz Kavga İstemiyoruz’

Röportaj esnasında Muğeybir’in 4 ay önce polis kurşunu ile öldürüken Ali El Hemdan’ın da akrabası olduğunu öğrendik. Aynı aşiretten olduklarını ve amca çocukları olduklarını anlatan Muğeyir,  “Ona da sıktılar. Direkt sıktılar.  Ne yapalım biz? Bombadan kaçtık Suriye’den. Burada mı ölelim? Hepimiz gelmişiz iş için, çalışacağız, ekmek bakacağız. Biz kavga istemiyoruz. Biz kimseye karşışmıyoruz. Kimse de bize karışmasın. Biz başka birşey istemiyoruz. Biz çocuklar için geldik” diye konuştu.  Son 5 ayda iki akrabası hiç uğruna öldürülen Muğeybir, “Bunu her yerde konuşacağım. Çünkü 5 ayda ikinci oldu. Biz bombadan kaçtık. Daha güvenli diye buraya geldik. Şimdi de burada mı ölelim?” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: