Avrupadan Geçişler

11 gündür Sea Watch 4 gemisinde bekletilen 353 mülteci karantina sonrası karaya çıkabilecek

Alman sivil toplum kuruluşu (STK) Sea Watch'ın Akdeniz'de kurtardığı 353 mülteci için İtalya 11. günün ardından karaya çıkmalarına izin verdi. Mülteciler ilk olarak 14 günlük karantina sürecini atlatmak için bir gemiye alınacak. Diğer yandan 250 civarında mülteci hala karaya çıkmayı bekliyor.

Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sea Watch 4 gemisinin Akdeniz’deki ilk kurtarma operasyonundan 11 gün sonra nihayet Sicilya’nın Palermo kenti güvenli yer olarak bize bildirildi. 353 kişi ilk olarak karantinada tutulacakları gemiye alınacak” ifadeleri kullanıldı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde de Palermo‘ya getirilecek mültecilerin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında karaya çıkmadan önce İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği bir yolcu feribotunda 14 günlük karantinaya alınacağı yazıldı.

217 Mülteci De Karaya Çıkmayı Bekliyor

Diğer yandan İtalya Sahil Güvenlik gemisi Dattilo’daki 217 mültecinin ise bekleyişi sürüyor. Lampedusa’dan Sicilya’nın Porto Empedocle’ye getirilen mültecilerin gemide bekletilmelerine gerekçe olarak adadaki göçmen karşılama merkezlerinin dolu olması gösteriliyor.

Göçmen Karşılama Merkezleri Yetersiz Kaldı

İtalya’nın güneydeki adaları Sicilya ve Lampedusa‘ya son günlerde düzensiz göç artmış durumda. Mülteciler ya kendi imkanlarıyla ya da Avrupa menşeli sivil toplum örgütlerinin tekneleriyle bu iki adaya taşınıyor. Peş peşe gelen mülteci botları neticesinde her iki adada göçmen karşılama merkezlerinin dolduğu belirtiliyor.

27 Mülteci 3 Haftadır Yük Gemisinde Tutuluyor

Maersk Etienne isimli bir ticari yük gemisi tarafından kurtarılan 27 mülteci 3 haftadan uzun süredir bu gemide tutuluyor. Gemide hamile bir kadın ile çocukların da yer aldığı belirtiliyor.

Göç Edenlerin Sayısı İki Kat Arttı

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre, ocak-ağustos döneminde İtalya’ya deniz üzerinden gelen düzensiz göç eden mülteci sayısı 19 bin 379 oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 5 bin 253 iken, 2018’de ise 20 bin 158 idi.

UNHCR ve IOM: Hayat Kurtaranlar Cezalandırılmamalı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan ortak açıklamada da “Orta Akdeniz’de kurtarılan göçmen ve mültecilerin acilen karaya çıkarılması” çağrısı yapıldı.

BM örgütleri, insani yardıma ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan insanların Maersk Etienne gibi bir yük gemisinde 3 haftadan uzun süredir bekletilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

BM örgütlerinin açıklamasında, Orta Akdeniz’de AB öncülüğünde bir arama-kurtarma misyonu yürütülmemesi ve devletlerin yapmadığı bu misyonu üstlenerek hayat kurtaranların cezalandırılması eleştirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: