Avrupadan

Uluslararası Af Örgütü: Alan Kurdi sembolik gücünden hiçbir şey yitirmedi

Ailesiyle birlikte Yunanistan'a geçmek isterken yaşamını yitiren üç yaşındaki Alan Kurdi'nin cansız bedeni 2 Eylül 2015'te Bodrum sahiline vurdu. Uluslararası Af Örgütü Almanya şubesinin Siyaset ve Aktivizm Bölümü Başkanı Dr. Julia Duchrow, Alan Kurdi'nin fotoğrafının taşıdığı sembolik gücü bugün hâlâ yitirmediğini söylüyor.

2 Eylül 2015 Çarşamba sabaha karşı 25-30 sığınmacının yer aldığı bir bot Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos) doğru yola çıktı. Yola çıkmasından kısa süre sonra da alabora oldu. Aynı günün sabah saatlerinde Bodrum sahilinde üç yaşında Alan Kurdi adlı Suriyeli çocuğun cansız bedeni bulundu.

Ayağında ayakkabıları, üzerindeki mavi şortu, hafif yukarı çıkmış kırmızı tişörtü ile sahilde uyuyan bir çocuk gibi görünen Alan Kurdi, İstanköy Adası’na yola çıkan o bottaki sığınmacılardan biriydi. Onun yüzüne dalgaların vuruşunu gösteren o anlar ve cansız bedenini taşıyan jandarmanın kırılgan fotoğrafı bütün dünyaya yayıldı. Fotoğraf, Suriye Savaşı ve 2015’teki mülteci hareketliliği ile Avrupa’nın yıllarca tepkisiz kalarak sürdürdüğü başarısız mülteci politikasının açık iflası olarak da hafızalara kazındı.

Alman Basın Konseyi, Alan Kurdi’nin Bodrum sahiline vuran cansız bedenini gösterip göstermeme konusundaki tartışmalarda bir prensip kararı aldı: Mültecilerin ve çektikleri acının sembolü ve kamuoyunun onu görmesindeki gereklilik sebebiyle fotoğrafın yayınlanmasına karar verdi.

Dalgalar artınca kaçakçı suya atladı

Bütün dünya medyasına yansıyan fotoğraftaki Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, daha sonra o geceyi ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Yüksek dalgalar botu devirince iki oğlum ile eşime yardım etmeye çalıştım, bir saatten fazla öylece bota tutunduk. Büyük oğlum ölünce diğerlerine yardım edebilmek için onu bıraktım. Eşim ile öbür oğlumu da kaybettikten sonra üç saat suda kaldım. Sonra kurtarıldım”.

Abdullah Kurdi, 2 Eylül 2015’te eşi Rihan ve oğulları Alan ve Galip ile Yunanistan’a geçebilmek için yola çıktıklarında botun tıka basa dolu olduğunu anlatıyor. Kaçakçılara dört bin euro ödediklerini, dalgalar yükselip de botu sarsmaya başlayınca ilk atlayıp gidenin de kaçakçı olduğunu söylüyor.

Abdullah Kurdi ile ailesinin hedefi Kanada’ydı. Alan ve Galip’in orada yaşayan halası Tima Kurdi, “Alan’ın fotoğrafı bir yardım çığlığıydı, politikacılar da dahil herkesi harekete geçmeye götüren bir çığlık” diye konuşuyor.

Af Örgütü: Mültecilerin durumu daha da kötüleşti

DW Türkçe’ye konuşan Uluslararası Af Örgütü Almanya şubesinin Siyaset ve Aktivizm Bölümü Başkanı Dr. Julia Duchrow, Alan Kurdi’nin fotoğrafının taşıdığı sembolik gücü bugün hâlâ yitirmediğini söylüyor. DW Türkçe’nin sorularını cevaplayan Duchrow, Alan Kurdi’nin fotoğrafının, sığınmacıların Avrupa’ya gelebilecekleri yasal ve güvenli kanallara ihtiyacı olduğunu gözler önüne serdiğini kaydediyor. Son beş yılda mültecilerin durumunun daha da kötüleştiğini belirtiyor.

Dr. Julia Duchrow, sığınmacılarla dayanışmayı o zaman da bugün de sadece özel kurtarma inisiyatiflerinin gösterdiğini vurguluyor ve koronavirüs pandemisinin bu projeleri de engellediğini belirtiyor. Karantina uygulamalarının Mart 2020’den bu yana kurtarılan mültecilerin karaya çıkarılmasını engellediğini de aktaran Duchrow, pandemi gerekçesiyle yardım örgütleri çalışanlarının kamplara sokulmadığını, bakım ve tıbbi personel eksikliği çekildiğini, sığınma ve iltica başvurularının geçici olarak durdurulduğunu bildiriyor. Julia Duchrow, Alman hükümetinden, pandeminin mültecilere yardım önünde engel gösterilmesine son vermesini de talep ediyor.

Almanya’nın sene sonuna kadar sahip olduğu Avrupa Birliği dönem başkanlığının sığınmacılarla dayanışma göstermek için aslında bir fırsat olabileceğini de söyleyen Duchrow, Avrupa’da insan haklarıyla bağdaşır ortak bir iltica sistemi kurmanın elzem olduğunu da belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: