Haberler

Hakkındaki sınır dışı kararı tebliğ edilen İranlı mülteci Maryam Shariatmadari serbest bırakıldı

İran'da zorunlu başörtüsü karşıtı eylemlere katıldığı için hapis cezası alan aktivist Maryam Shariatmadari, sınır dışı edilmek isteniyor. Hakkındaki sınır dışı kararı tebliğ edilen İranlı mülteci Maryam Shariatmadari serbest bırakıldı.

İran’da kadınlara yönelik kıyafet kısıtlamalarını protesto amacıyla başlayan “Beyaz Çarşamba” hareketinin eylemlerine katılan aktivist Maryam Shariatmadari, hapis cezası kesinleşince yaklaşık iki yıl önce Türkiye’ye iltica etti.

Edinilen bilgilere göre pasaportu ile düzenli yollardan Türkiye’ye gelen Maryam Shariatmadari bir süre sonra Göç İdaresi’ne giderek mültecilik başvurusunda bulundu. Göç İdaresi’ndeki yetkililer Maryam başvurusunu almış ancak kendisine kimlik ya da bir belge vermemişler.

Dün Denizli’de kimlik kontrolüne denk gelen Maryam Shariatmadari pasaportunun süresi bittiği gerekçesi ile göz altına alındı. Maryam Shariatmadari, Denizli Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Hakkında sınır dışı kararı tebliğ edilen İranlı mülteci Maryam Shariatmadari’ye Türkiye’yi terk etmesi için 30 gün süre verildi.

Maryam Shariatmadari, gözaltına alındığını sosyal medya hesaplarından yayınladığı video ile duyurdu. Shariatmadari polis aracının içinde çektiği videoda, “Bunun bir sebebi yok. İsmim sistemde yer alıyor ama kontrol etmeyi reddediyorlar. Sınırdışı amaçlı olarak sebepsiz yere birkaç kişiyi seçtiler. Sadece bu haberi paylaşmanızı istiyorum. Bana ancak bunu paylaşarak yardım edebilirsiniz. Şu anda Denizli’deyim” şeklinde yardım çağrısı yaptı.

Sosyal medyada ise Maryam Shariatmadari’nin sınır dışı edilmek istenmesine karşı çağrılar yapılıyor ve Maryam’ın İran’da hayati tehlikesi olduğu ifade ediliyor.

Başörtüsü Zorunluluğuna Karşı Beyaz Çarşambalar

İran’da başörtüsü takma zorunluluğu getiren yasaya karşı çıkan kadınlar, #whitewednesdays (Beyaz Çarşambalar) etiketiyle kampanya başlatmıştı. Kampanya fikiri, kıyafet zorunluluğuna karşı My Stealthy Freedom (Benim Gizli Özgürlüğüm) hareketini kuran Gazeteci Masih Alinejad tarafından örgütlendi. Alinejad, ABD’de yaşıyor ve tutuklanma ihtimali nedeniyle 2009’da ayrıldığı İran’a geri dönemiyor. 

İran’da tüm kadınlar ve 9 yaşından itibaren tüm kız çocukları, kamusal alanda saçlarını örtmek için başörtüsü takmak, vücut hatlarını gizlemek için uzun mantolar giymek zorunda. Bu kurallara uymayan kadınlar “günahkâr” olarak damgalanıp ahlak polisi tarafından tutuklanıyor, bazı durumlarda haklarında cezai işlem uygulanabiliyor ve “suçlu” bulundukları takdirde yüksek para cezasına çarptırılabiliyor ya da hapsedilebiliyor.

Shariatmadari, 2018 yılında Tahran Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisi olarak okuduğu dönemde, zorunlu örtünme karşıtı bir protestoya katıldığı için tutuklanmıştı.

Bir polisin, onu çıktığı bir platform üzerinden ittiği görüntü sosyal medyada paylaşılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: