Dünyadan Geçişler

Sahra Çölü’nde terk edilen 80 mülteci kurtarıldı

Nijer’in Dirkou kentindeki askeri araçların varlığını öğrenen göçmen kaçakçıları, mültecileri, kente 230 kilometre mesafede çölde bırakıp kaçtı.

T24’te yer alan habere göre, Çöl sıcağında aç ve susuz şekilde 3 gün geçiren mülteciler, tesadüf eseri Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ekipleri tarafından fark edilerek kurtarıldığı kaydedildi.

Nijerya, Togo, Gana ve Mali’den gelen ve aralarında çocukların da olduğu mültecilerin, bölgede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede karantina merkezi olarak kullanılan alana gönderildiği bildirildi.

Kovid-19 önlemleri kapsamında 14 gün karantinada kalacak mülteciler, ardından IOM aracılığıyla ülkelerine dönebilecek.

Sahra Çölü’nde 1000 Kilometre Gidiyorlar

Dirkou’nun da içinde bulunduğu Agadez bölgesi, Avrupa’ya gitmek isteyen Batı Afrikalı mülteciler için bekleme noktası özelliği taşıyor.

Mülteciler, Libya’ya devam etmek için bazen Agadez’de günlerce kalıyor.

Agadez’den Libya’ya ulaşmak için Sahra Çölü’nde 1000 kilometre gitmek gerekiyor. Küçük kamyonetler bu mesafeyi 3-4 günde alırken kamyonların hedefe varması 10 günü bulabiliyor.

Sadece yanlarına aldıkları su ve yiyecekle bu yolculuğa çıkan mültecilerin büyük bir kısmı ise Libya’ya varamadan çölde hayatını kaybediyor.

Sahra Çölü’nde 2016’dan Bu Yana 20 Binden Fazla Mülteci Kurtarıldı

IOM, 321’i bu yıl olmak üzere 2016’dan bu yana çölde çeşitli nedenlerlele ölüme terk edilen 20 binden fazla mültecyi kurtardı.

Avrupa Birliği, Malta ve İtalya üzerinden Avrupa’ya gelen Afrikalı mülteci göçünü durdurmak için 2015’ten bu yana çeşitli girişimlerde bulunsa da tam anlamıyla başarılı olamıyor.

Çölde ölen mültecilerin sayısının denizde boğulanlardan en az 2 kat fazla olduğu tahmin edilse de çölde hayatını kaybedenlerin cesetlerine dahi ulaşılamadığı için gerçek sayıları bilinmiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: