Haberler

Üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen İranlı mülteci sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya

Yetki BMMYK’da iken mülakata girerek üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeye hak kazanan mülteciler Göç İdaresi il müdürlüklerinden aranarak yeniden mülakata çağrılıyorlar. Amerika'ya gitmeye hazırlanan İranlı bir mülteciye uluslararası koruma statüsü verilmedi. Mültecinin itirazı mahkeme tarafından kabul edilmez ise mülteci sınır dışı edilme ile karşı karşıya.

Türkiye’nin 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne koyduğu coğrafi kısıtlamadan dolayı Avrupa Konseyi üye ülkeler dışındaki ülkelerden gelen  sığınmacılar, mülteci statü alamıyorlar ve kendilerini kabul edecek üçüncü bir ülkeye yerleştirilene kadar Türkiye’de bekliyorlar.

Türkiye’de mültecilerle ilgili yasal bir düzenleme ve uzman bir kurum olmadığı için yıllarca, sığınmacıların, kayıt altına alınması ve mülteci statüsünün belirlenmesi işlemlerini Birleşmişler Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Ofisi yürüttü. Sığınmacılarla görüşen BMMYK uzmanları mültecilerin, statü alıp alamayacağını belirliyor ve üçüncü bir ülkeye yerleştirme işlemlerini yapıyordu.

2014 yılında yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nunca (YUKK) kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 2018 yılının Eylül ayında sığınmacılarla ilgili görev ve yetkileri BMMYK’dan devraldı. Yaklaşık iki yıldır, Türkiye’de uluslararası koruma başvurusunda bulunmak isteyen sığınmacılar, Göç İdaresinin il müdürlüklerine müracaat ediyorlar.

Göç İdaresi Bir Kez Daha Mülakata Çağırıyor

Ancak Türkiye’de yetki BMMYK’da iken mülakata çağrılan ve uluslararası koruma başvurusu kabul edilen on binlerce mülteci var. Bu mülteciler yıllardır kendilerini kabul edecek üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekliyor. Üçüncü bir ülkesi gitmesi kesinleşen mülteciler ise pandemiden dolayı gidemedi. Ancak yakın zamanda uluslararası koruma sahibi mülteciler Göç İdaresi il müdürlüklerinden aranarak uluslararası koruma statüsünün belirlenmesi için yeni mülakata çağrılıyorlar.

İtirazı Kabul Edilmeyen Sınır Dışı Edilecek

Mülakata çağrılan bazı mültecilere uluslararası koruma statüsü verilmedi. Statü alamayan mülteciler isterlerse dava açıp karara itiraz edebiliyorlar. İtiraz etmezlerse ya da mahkeme itiraz gerekçelerini kabul etmez ise sınır dışı kararı kesinleşiyor ve mültecilerden ülkeyi terk etmeleri isteniyor.

Kayıtsız Ve Düzensiz Göçün Artmasına Neden Olacak

Ancak mültecilerin ne kadarının adalet mekanizmalarına erişebileceği ise soru işareti. Can güvenliği açısından ülkelerine geri dönemeyecek durumda olan mülteciler Türkiye’de kayıtsız bir şekilde dolaşması ve düzensiz yollarla Avrupa’ya gitmesi bekleniyor.

‘6 Yıldır Üçüncü Bir Ülkeye Yerleştirilmeyi Bekliyordum’

Uluslararası koruma statüsü verilmeyen İranlı mülteci F.H. Mülteci Medyası’na konuştu. 6 yıl önce cinsel tercihlerinden dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye geldiğini dile getiren F.H. şunları söyledi

“İran’da hayati problemlerle karşı karşıya idim. Türkiye’ye gelir gelmez BM’ye başvurdum ve mülakata çağrıldım. 1 yıl sonra kabul ettiler. İlk olarak Kanada belirlendi. İki yıl beklettiler. Bu süreçte Suriyeli mültecilere öncelik tanındığı için diğer mültecileri bekletiyorlardı. Sonra ülkeyi değiştirdiler, Amerika yaptılar. Kabul ettim, amacım bir an önce Türkiye’den gitmekti. İki yıl kadar yine beklettiler. Tam sona gelin ama bu sürede korona virüs salgını patlak verdi. 6 ay önce Göç İdaresi’nden görüşmeye çağırdılar. Mülakat için aramışlar, ben de sorun olacağını düşünmeden neden ülkemi terk ettiğimi anlattım. Bir süre sonra tekrar çağırdılar ve başvurumun kabul edilmediğini söylediler. Gerekçelerimi ‘inandırıcı’ bulmamışlar. Göç İdaresi yetkileri İran’da LGBTİ+ bireyi olarak benim ayrımcılığa ve zulme maruz kalmayacağıma kanaat getirmişler. Karara itiraz ettim, dava açtım. Şimdi verilecek kararı bekliyorum. 6 yıldır üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekliyordum Ama  bu süreç beni psikolojik olarak çökertti. İran’a geri dönmek istemiyorum”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: