Avrupadan

Yunanistan’a giren refakatçisiz çocuk mülteci sayısında büyük artış

Yunanistan'a annesiz babasız şekilde giriş yapan 18 yaş altı mülteci çocukların 2019 yılı sayısında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artış kaydedildi.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Yunanistan’daki yalnız çocukların korunması için kurulan özel sekreterlik tarafından hazırlanan raporda yer alan verilere göre, 2019 yılında toplam 5 bin 301 çocuk ebeveyni, yakını veya bakanı olmadan ülkeye giriş yaptı ve kaydoldu. Bu rakam Avrupa Birliği verilerinde göre 2018’de 2 bin 600 idi.

Göç Bakanlığı en yüksek verinin Şubat 2019’da kaydedildiğini daha sonra Ağustos’a doğru kısmen düşüş yaşandığını açıkladı.

Raporda ayıca bu çocuklara sağlanan kalacak yerlerde de yüzde 23’lük bir düşüş yaşandığı kaydedildi. Mülteci kamplarında tutulan çocuk sayısı ise yine Şubat ayında bin 790’a kadar çıkmışken Ağustos ayında 830’a düştü.

Mart ayında oluşturulan bu özel sekreterliğin ilk hedeflerinden biri polis nezaretinde bulunan küçük yaştaki kimsesiz 200 kadar mülteci çocuğa uzun vadeli kalacak bir yer ayarlamak. Daha sonrasında sistem kayıtlı olduğu halde ortadan kaybolan bin kadar çocuğun yerini tespit etmek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: