Çocuklar Emek Raporlar Sivil Toplumdan

Görülmeyen hayatlar: Ne sağlıklı bir barınma ne de beslenme var, çocuklar aç…

Şehirlerde fabrikalarda ve atölyelerde kayıtsız ve güvencesiz, oldukça düşük ücretle çalıştırılan Suriyeli mülteci işçiler, mevsimlik tarım işçisi olarak da insanlık dışı koşullarda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Çocuklar yetersiz besleniyorlar ve çoğu zaman aç durumdalar, salgın koşullarında yaşanılan yerlerin önemli bir kısmında tuvalet ve banyo dahi bulunmuyor.

Sol Haber’de yer alan habere göre Kalkınma Atölyesi tarafından hazırlanan “Suriyeli Göçebe ve Yarı-Göçebe Topluluklar ile Suriyeli Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri Mevcut Durum ve İhtiyaç Analizi Raporu”, Suriyeli mülteci mevsimlik tarım işçilerinin koşullarına ilişkin önemli bilgiler içeriyor.

Göç Yollarında Görülmeyen Hayatlar’ başlığını taşıyan araştırma raporu Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yaşayan Suriyeli mülteci göçebe ve yarı-göçebe topluluklar ile mülteci gezici mevsimlik tarım işçilerinin koşullarına dikkat çekiyor.

Aralık 2019 ile Nisan 2020 arasında, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerindeki 20 mahallede ve Adana Ovası’ndaki geçici çadır yerleşimlerinde gerçekleştirilen çalışma, yerleşim yerleri; demografik özellikler ve resmi kayıt durumu; eğitim; sağlık; istihdam ve gelir kaynakları; yaşam ortamı ve barınma koşulları başlıklarını taşıyor.

Fotoğraf: Kalkınma Atölyesi

Çocuklar Aç, Barınma Ve Beslenme Koşulları İnsanlık Dışı

Bu üç kentte görüşülen Suriyeli mülteci işçilere ilişkin ulaşılan sonuçlar oldukça dikkat çekici. Beslenme, sağlık, barınma ve çalışma koşullarına ilişkin yapılan çalışmanın ardından ortaya çıkan bazı sonuçlar şöyle:

 • Düzenli gelir getiren işlere erişim olanağından yoksunlar.
 • Erişebildikleri işlerde elde ettikleri gelir, kendileri ve ailelerine insan onuruna yaraşır bir yaşam seviyesi sağlayacak düzeyde değil.
 • İş güvencesi olmadan çalıştıkları için uzun saatler ve iş buldukları sürece her gün çalışıyorlar.
 • Dil bilmemeleri, toplumsal bakış açısında yerleşik önyargılar, hizmet sağlayıcıların hedef grup hakkındaki bilgi eksikliği, ayrımcılık gibi faktörler temel hizmetlere erişimlerini zorlaştırıcı bir etken oluyor.
 • Çocuklar yetersiz besleniyorlar ve çoğu zaman aç durumdadır.
 • Çocukların bir kısmının kışın bile giyebileceği bir ayakkabısı veya mevsim koşullarına uygun bir kıyafeti bulunmamaktadır.
 • Ailelerin yaşadıkları yerler, bir konutun karşılaması beklenen standartlardan çok uzaktır. Yaşanılan yerlerin önemli bir kısmında tuvalet ve banyo bulunmamaktadır; ailelerin çoğu ya çadırda ya da tek göz odada yaşamakta ve mutfak olarak da aynı mekan kullanılmaktadır.
 • Ailelerin neredeyse hiçbirinin sağlıklı ve güvenli yakacakları bulunmamaktadır; ya hiç ısınmamaktadır ya da naylon, halı parçası vb. şeyler yakmaktadırlar.
 • Göçebe ve yarı-göçebe topluluklarda çocukların tamamına yakını, mevsimlik gezici tarım işçisi ailelerinin çocuklarının ise çok büyük bir bölümü eğitim hakkından yoksundur.
 • Ailelerin çoğunluğu çamurlu alanlarda, haşere, fare vb. hayvanların bulunduğu, hijyenin olmadığı ortamlarda yaşamakta ve çocuklar da aynı ortamda oyun oynamaktadırlar.
 • Büyük çoğunun geçici koruma kaydı ve Sosyal Uyum Yardımı’ndan (SUY) yararlanma olanağı bulunsa da; nüfusun bir kısmı geçici koruma kaydı olmaması veya SUY’dan yararlanmanın sınırlılıkları nedeniyle sosyal desteklere ve hizmetlere de erişememektedirler.
 • Bu miktar ile örneğin iki yetişkin ve beş çocuklu bir aileye verilecek yardımın toplamı, bu ailenin açlık sınırından çıkmasına dahi yeter miktarda değildir.
 • Yardımların tek elden sunulması prensibi nedeniyle, Kızılay tarafından sunulan bu yardım dışında, kamu kurumları tarafından bu gruplara doğrudan sunulan bir sosyal yardım veya sosyal hizmet faaliyeti görünür değildir.
Fotoğraf: Kalkınma Atölyesi

Raporda Yer Alan Çözüm Önerileri:

 • Projeler ve yardım faaliyetleri hedef grupların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanmalı ve yürütülmeli; öngörülen faaliyetler ile ihtiyaçlar arasında uyumsuzluk olması önlenmelidir.
 • Sınırlı kaynağın etkili kullanımını sağlamak için, hizmetler aynı alanda çalışan kuruluşlar arasında iyi bir eşgüdüm sağlanarak sunulmalıdır. Bunun için mutlaka bir ön alan çalışması ve faaliyet planlaması yapılmalıdır.
 • Çocukların ihmal-istismar riskini azaltacak, eğitime erişimlerini arttıracak esnek hizmet modelleri geliştirilmelidir.
 • Hedef gruplara yönelik önyargılar ile mücadele edilmelidir.
 • Alan çalışanlarının gerekli yetkinliklere, kaynaklara ve araçlara sahip olması sağlanmalıdır.
 • Suriyeli göçebe ve yarı-göçebe toplulukların koşullarına özel tespit, ihtiyaç belirleme ve yardım faaliyetleri sunulmalıdır.
 • Suriyeli mevsimlik gezici tarım işçilerinin koşullarına özel koruma ve iyileştirme faaliyetleri sunulmalıdır.

Göç Yollarında Görülmeyen Hayatlar adlı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: