Medya Raporlar

Medyada Nefret Söylemi 2019 Raporu: Mülteciler ilk sıralarda

Hrant Dink Vakfı tarafından açıklanan 'Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2019 Raporu'na göre hakkında en çok nefret söylemi ve ayrımcı söylem yapılan grupların başında mülteciler geliyor. Mültecilere yönelik en çok ihlali ise Yeni Çağ Gazetesi yaptı.

Hrant Dink Vakfı, ‘Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2019 Raporu’nu açıkladı. Rapor için tüm ulusal gazeteler ve sayısı 500’ü bulan yerel gazetenin hafta içi sayıları taraması yapıldı.

‘Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi’ araştırması kapsamında taranan ulusal ve yerel gazetelerde, 2019 yılında ulusal, etnik ve dinî grupları hedef alan 4364 köşe yazısı ve haber metni yayımlandığı tespit edildi.

Bunlardan 108’inin, birden fazla gruba yönelik, farklı kategorilerde nefret söylemi barındırdığı görüldü. Bu metinlerde, 80 farklı etnik, dinî ve ulusal kimlik hakkında 5515 adet nefret söylemi içeriği tespit edildi.

Görsel: Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2019 Raporu

En Çok Nefret Söylemi Mülteciler Hakkında

Rapora göre ‘Suriyeli’ mülteciler 760 haberle hakkında en çok nefret söylemi içeren ikinci grup olurken ayrıca 68 haberde ise ‘mülteciler’ hakkında nefret söylemi üretildi. Tarama esnasında ‘Suriyeliler’ ve ‘mülteciler’ kelimeleri bir bütün olarak ele alındığında 2019 yılında hakkında medyada en çok nefret söyleminin mülteciler hakkında üretildiği görülüyor.

Mülteciler hakkında en çok nefret söylemi Yeni Çağ Gazetesi tarafından üretildi. Yeni Çağ Gazetesinde 2019 yılında Suriyeli mültecilerle ilgili 44 haber tespit edildi.

Mülteciler hakkında nefret söylemlerinin yoğunlaştığı gündemlerin başında “1 Ocak 2019 Taksim’de yılbaşı kutlaması”, ” 16 Ocak 2019 Ege’de mülteci botlarının batması”, “31 Mart Yerel Seçimler” ve “22 Temmuz 2019 İçişleri Bakanlığı’ndan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere geri gönderilmesi talimatı” gündemleri geliyor.

Rapora göre Suriyeli mülteciler

  • Sistematik olarak cinayet, hırsızlık, taciz gibi adli olaylarla anılarak potansiyel suçlu olarak kodlandı ve güvenlik sorunları ve terörle özdeşleştirildi,
  • Barış Dalı Harekâtı’na ilişkin haber metinleri ve köşe yazılarında salt Türkiye’deki varlıklarından dolayı hedef gösterildi,
  • Türkiye’deki olumsuz ekonomik koşulların ve işsizliğin sorumlusu olarak gösterildi,
  • Türkiye’nin demografik yapısına yönelik bir tehdit, rahatsızlık ve gerginlik kaynağı olarak yaftalandı.

Rapordan Haber Görselleri:

Raporun tamamını okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: